Норвегия трябва да сподели "свръхпечалбите", които реализира с покачването на цените на петрола и природния газ на фона на продължаващия конфликт между Русия и Украйна, заяви полският министър-председател Матеуш Моравецки на конгреса "Национален младежки диалог" в събота.
"Но трябва ли да плащаме на Норвегия гигантски пари за газ - четири или пет пъти повече, отколкото преди година? Това е болно", каза той и заяви, че тази година превишението на средната годишна печалба от газ и петрол "ще надхвърли 100 милиарда евро" за страна с пет милиона души население като Норвегия.
"Те трябва да си поделят тези свръхпечалби. Това не е нормално, това е несправедливо. Това е непряка жертва на войната, започната от Путин", заяви премиерът.
Моравецки също така призова младите поляци да отидат и да засрамят норвежките си "приятели" заради тлъстите печалби от газ в интернет, за да накарат страната да сподели богатството си.
Пишете на младите си приятели в Норвегия - каза той. "Те трябва да го споделят незабавно", заяви Моравецки, като добави, че то не трябва да се споделя непременно с Полша, а с Украйна.
Междувременно основната полска газова компания, контролираната от държавата PGNiG SA, отбеляза почти двойно увеличение на печалбата си Ebitda (или печалба преди лихви, данъци, обезценяване и амортизация) през първото тримесечие, достигайки около 2,19 млрд. долара, пише Bloomberg. Печалбата е генерирана предимно от норвежкото подразделение на държавната полска компания, на което се пада почти половината от огромната сума.
Освен това Полша активно се запасяваше с газ, преди да бъде отрязана от Русия, като германската Gascade съобщи за голям скок на реверсивния газов поток в края на април. Миналия месец Москва спря доставките на газ за страната, след като Варшава отказа да плаща за горивото в рубли по новата схема, въведена от Русия в отговор на европейските санкции.
През последните години търсенето на природен газ в Полша непрекъснато нараства, тъй като страната се стреми постепенно да се откаже от старите съоръжения, работещи с въглища. Очаква се Варшава да завърши изграждането на газопровод от Норвегия по-късно тази година - голям проект, който се очаква да помогне на Полша да намали зависимостта си от руския газ.
Снимка: Ройтерс
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Кирил Петков спасил Бойко Борисов. За благодарност Бойко извадил спестовна книжка и му я дал.
- Но аз не мога да тегля от нея!
- Нищо, ще внасяш!
Някои новини ще ви принудят да преосмислите подхода си