В американските щати Флорида и Тексас бяха потвърдени пет случая на малария. За първи път от 20 години насам в САЩ бе регистрирано разпространение на местно ниво на потенциално смъртоносното заболяване, пренасяно от комари.
Това съобщи Ройтерс, цитирана от БТА, като се позова на изявление на Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ. Четири случая са били регистрирани в щата Флорида и щата Тексас през последните два месеца, съобщи правителствената агенция.
Властите във Флорида заявиха, че първият случай е бил диагностициран на 26 май в окръг Сарасота, а властите в Тексас съобщиха на 23 юни, че жител на щата, който е работил в окръг Камерън, също е бил диагностициран със заболяването.
В предупреждение, публикувано вчера, Центровете за контрол и превенция на заболяванията посочват, че маларията се смята за извънредна медицинска ситуация и че всеки, който има симптоми, трябва да бъде "спешно прегледан". Въпреки това правителствената агенция заяви, че рискът от малария на територията на САЩ остава изключително нисък и че повечето случаи са причинени от пътувания извън страната. Според агенцията 95% от случаите на заразяване с малария са регистрирани в държави от Африка.
Маларията се причинява от пет вида паразита, пренасяни от някои видове женски комари. Симптомите включват висока температура, втрисане, главоболие, болки в мускулите и умора. Маларията може да доведе и до животозастрашаващи увреждания като бъбречна недостатъчност, гърчове и кома.
Щатът Флорида обяви тревога във връзка със заболяванията, пренасяни от комари, и препоръча на гражданите да източват неизползваемите водни басейни, да се уверят, че на прозорците им има комарници, и да използват инсектициди, за да отблъскват комарите.
Щатът Тексас също издаде предупреждение, в което съветва лекарите да проучват редовно историята на пътуванията на пациентите си, за да може да бъде по-лесно установено дали въпросното лице със симптоми на малария е било ухапано от комари в район с висока активност на инфекциозното заболяване.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.
Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:
- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?
- Ъъъъ, четири.
- Добре. Корен квадратен от 100?
- Ами, десет!
- Отлично. Кой е убил Ботев?
Блондинката замълчава.
- Не знам, - накрая казала тя.
- Добре, помислете и елате утре
Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:
- Взеха ли те на работа?
- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!