"Необлагането на богатството позволява на най-богатите да грабят от нас, да съсипват планетата ни... Облагането на екстремното богатство променя шансовете ни да се справим както с неравенството, така и с климатичната криза", заключи Бехар.

Свързани новини

26.11.2023 17:00

Най-богатият 1% от световното население е произвел повече въглеродно замърсяване, отколкото най-бедните 66%: Oxfam

Видян 23239 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Най-богатият 1% от световното население е произвел повече въглеродно замърсяване през 2019 г., отколкото най-бедните 66%, разкри благотворителната организация за борба с бедността Oxfam. Това е най-новата година, за която има налични данни, според доклад, публикуван в понеделник.


Изследването показва, че групата от около 77 млн. души, включваща милиардери, милионери и хора със заплата над 140 000 долара годишно, е отговорна за 16% от емисиите на глобалното потребление през 2019 г., което е повече от всички емисии на автомобилите и пътния транспорт, твърди Oxfam.


Техните извънредно големи емисии ще причинят 1,3 млн. излишни смъртни случая, свързани с топлина, което приблизително се равнява на населението на Дъблин, Ирландия, се казва в доклада. Повечето от тези смъртни случаи ще настъпят между 2020 и 2030 г., се казва още в доклада.


"Свръхбогатите разграбват и замърсяват планетата до степен на унищожение, оставяйки човечеството да се задушава от екстремни горещини, наводнения и суша", заяви Амитабх Бехар, временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор на Oxfam International.


От години се борим да сложим край на ерата на изкопаемите горива, за да спасим живота на милиони хора и нашата планета. По-ясно от всякога е, че това ще бъде невъзможно, докато и ние не сложим край на ерата на екстремното богатство", отбеляза Бехар.


В доклада се посочва, че на човек от долните 99 % от населението ще му трябват около 1 500 години, за да произведе толкова въглероден диоксид, колкото най-богатите милиардери за една година.  


Oxfam изчисли, че 60% данък върху доходите на най-богатите 1% ще намали емисиите с повече от общите емисии на Великобритания и ще събере 6,4 трилиона долара годишно, за да плати за прехода към зелена енергия.


"Необлагането на богатството позволява на най-богатите да грабят от нас, да съсипват планетата ни... Облагането на екстремното богатство променя шансовете ни да се справим както с неравенството, така и с климатичната криза", заключи Бехар.


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Има два типа хора. Аз избягвам и двата

към хороскоп хороскоп

телец

Фокусът днес попада върху партньорските отношения

Фокусът днес попада върху партньорските отношения и