19.05.2020 21:00

N1 сме по пиене, пушене и трева от 11-13-годишните

Видян 2612 пъти | Коментари 1
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Българските юноши са на първите места в Европа по тютюнопушене, употреба на алкохол и канабис и ранен старт на сексуалния живот, констатира доклад на Световната здравна организация (СЗО) за поведението на младежите от 11 до 15 години. Изследването включва данни за физическото здраве, социалните отношения и психичното благополучие на 227 441 ученици от 45 държави. Проучването се провежда на всеки 4 години под ръководството на доц. д-р Лидия Василева от БАН.


Българчетата на 11 и 15 години заемат първо място, а 13-годишните - второ място по тютюнопушене. По употреба на алкохол младежите от 11 до 13 години отново са първи в класацията, а 15-годишните са на шесто място. Всеки ден или веднъж в седмицата пият 28,9% от учениците, като през 2014 г. процентът е бил 16,4 на сто.  Българчетата на 11 и 13 години са на първо място, а 15-годишните - на второ по напиване. Прекаляват с алкохол 9% от 11-годишните, 13% от 13-годишните и 28% от 15-годишните.   


Употребата на канабис се изследва само при 15-годишните юноши, като България отново е на първо място с 19% при момчетата и 16% при момичетата. Наблюдава се повишение на употребата спрямо 2014 г., когато 11% признават, че употребяват трева. Страната е на второ място при 15-годишните юноши, които са правили секс - с 37% от момчетата и 25% от момичетата.


Българчетата са на последно място по подкрепа, която получават от семейството си, като процентът варира между 32-46% в зависимост от пола и възрастта. Наблюдава се значително понижение по този показател спрямо 2014 г., когато стойностите му са варирали между 55-63%. По отношение на подкрепата, която младите хора чувстват, че получават от приятелите си, България е на предпоследно място при 11-годишните и на трето място отзад напред при 13- и 15-годишните. Силна подкрепа чувстват едва 34-45% от юношите.


По показателя "Две или повече здравословни оплаквания повече от един път седмично" българските юноши на 15 години са на второ място, 11-годишните - на 4, а 13-годишните - на осмо. Най-разпространените симптоми са изнервеност, раздразнителност и главоболие. Наблюдава се повишаване на стреса, свързан с училището, като при 11-годишните той съставлява 30%, а при 15% годишните - 45%.


Ежедневната консумация на сладки неща и безалкохолни напитки, съдържащи захар, също подрежда българските юноши сред водещите държави. Ежедневно лакомства консумират 31-41% от учениците, а безалкохолни напитки - 23-31%. Едва 25% от 11-годишните и 20% от 15-годишните юноши всеки ден са достатъчно физически активни, предаде Дума.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 001 Anonimen 20.05.2020 11:20

    Е, за това пък сме на последно място по грамотност.Повечето вишисти не могат да напишат правилно едно изречение, а 50% от среднистите не могат да четат. Циганските генки не прощават. А, да, и всеки трети е шизо.

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:

- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?

Тя си поглежда гърдата и възкликва:

- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!

към хороскоп хороскоп

стрелец