28.08.2023 14:46

Миньори и енергетици от Перник и Кюстендил излязоха на предупредителен протест, солидарни с колегите си от Комплекс Марица Изток

Видян 1551 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

„Единствената алтернатива, която виждаме в плана, е Терминал 2“


Миньори и енергетици от ТЕЦ Бобов дол, Топлофикация Перник и рудниците в 2-те населени места излязоха на предупредителен протест днес, солидарни с колегите си от Комплекс Марица Изток.


Закриването на базови мощности е национален проблем. Застрашават се енергийната и националната сигурност. Застрашават се хиляди работни места и всичко това без алтернатива.


Повод за протестите на 3-те региона станаха 2-рите териториални планове за справедлив преход, които според всички нито осигуряват преход, нито са справедливи. Възражение, срещу записаното в тях има и местната власт в трите региона.


Българското правителство има възможност и механизми, с които да предоговаря и отстоява националните си богатства и независимата си енергетика. Нещо повече – длъжни са да защитят хората. Енергетиците и миньорите са категорични, че  няма да стоят безучастно, а някой друг да решава съдбата и бъдещето им. Те ще изпратят на правителството обща декларация за югозападен въглищен регион.


Едно е ясно. Докато не се осигури алтернатива, базовите мощности трябва да работят, за да гарантират енергийния баланс, работните места и сигурността на енергийната система. Нито от несъществуващ извор в Кюстендил термална енергия има как да се произвежда, нито преквалификация за изчезващата шивашка индустрия е алтернатива за хората. Промените в Териториалните планове за справедлив преход са не просто задължителни, а критично наложителни за регионите. „Единствената алтернатива, която сега виждаме в плана, е Терминал 2“, бяха категорични те.


Прочетете тук протестната декларация:






Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Млада семейна двойка е на излет в планината. Седнали са на тревата и си припомнят годините, в които още не са били женени. До тях си играе шестгодишният им син.

- Помниш ли, мила, на това място сме идвали преди седем години и точно тук правихме любов…

- Аз къде бях по това време, татко? – прекъсва го детето.

- Как да ти кажа, моето момче, на идване те носех аз, на връщане – майка ти!

 

 

към хороскоп хороскоп

стрелец

Може да размишлявате върху работа, доходи или перспективи за развитие

Днес ще искате да разберете как ежедневните ви усилия