"Днес здравният министър представи новия здравноосигурителен модел, в чиято основа е демонополизация на здравната каса. Целта е здравноосигурените граждани да могат да избират къде да се осигуряват – в частен здравен фонд или в НЗОК, като размерът на здравната вноска от 8% се запазва.
Едва ли има човек, който да не се съгласи, че наистина има нужда от модел, който да осигурява по-добър достъп до здравеопазване, по-високо качество, по-добър контрол, повече профилактика, повече превенция. Но в същото време остава въпросът по какъв начин ще бъдат постигнати тези цели.
За съжаление, представеният модел е само обща рамка с неясни контури, в която липсва конкретика и поражда многобройни въпроси. А те варират около здравната вноска и около парите, които ще влизат в системата. Опасявам се, че всичко това може да оскъпи здравеопазването. Не стана ясно и как демонополизацията ще реши проблемите в системата, а именно регионалните диспропорции и исканията на медицинските специалисти, към които е поет ангажимент, за по-добри условия на труд, възнаграждения и кариерното им развитие. Не става ясно и как ще се подобри достъпността на пациентите до съвременни лекарства. Как ще се обезпечи лечението на децата с тежки заболявания и на пациентите с редки заболявания? Как ще се реши въпросът с ваксинопрофилактиката, със скрининга в условията на здравно осигуряване, което се предлага от различни фондове?
Попитах каква ще бъде ролята на съсловните организации в новия модел. Дали ще има рамково договаряне при положение, че има свободно ценообразуване, а също и какво ще се случи с трипартитния модел на управление на НЗОК, която остава да съществува и в новата ситуация по какъв начин ще се партнира, ще се надзирава, ще се осъществява мониторинг.
Най-важното в случая обаче е да сe започне реална реформа. Да се спре с дискусиите, обсъжданията, прехвърлянето на топката. Крайно време е да се действа!", написа омбудсманът Мая Манолова.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Том Форд е платил 52 милиона долара за ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Кирил Петков спасил Бойко Борисов. За благодарност Бойко извадил спестовна книжка и му я дал.
- Но аз не мога да тегля от нея!
- Нищо, ще внасяш!
Финансовите въпроси излизат на преден план в тази