01.08.2013 13:01

Куюмджиев: Няма риск за енергетиката от намаляването цените на токa

Видян 1876 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Въпреки големите съмнения на много организации, че  цените на ток за бизнеса ще нараснат, те не се покачиха. Това заяви в ефира на TV7 народният представител от ПГ на КБ и зам. - председател на Комисията по енергетика към НС Явор Куюмджиев. Той припомни, че в първия ден на настоящия парламент, в дебата за енергетиката, е било съобщено, че цената на електричеството трябва да нарасне до 40 процента. Според Куюмджиев не само се е избегнало увеличението, а се е постигнало намаление с 4,5 %. "Това означава, че ако например, средната сметка за електроенергия на едно домакинство на месец е 100 лв., с намалението от почти 5 процента ние спестихме на всяко българското семейство 20 лева", заяви социалистът.


На въпрос за сметка на какво ще бъде това намаление, Куюмджиев отговори, че така наречените резерви, които са намерени в нея, са отивали в джобовете на малък брой хора. Той обясни, че тази практика, ще бъде спряна с три мерки. На първо място е прекратяването на практиката на заводските централи да продават своя ток на преференциални цени, стигащи до 300 лв. за MW/h, изцяло на НЕК, и след това да купуват евтина енергия от 100 лева за MW/h.


Като втора мярка Куюмджиев посочи и намаляването на студения резерв, който се е разпределял непрозрачно и от който са изтичали няколко стотин милиона, годишно.  "Плащаха се пари на една централа да седи готова и евентуално да се включи, ако някой източник отпадне", поясни социалистът. На въпрос дали това не е свързано с риск той обясни, че в съвременна система като нашата, която работи със съседните страни дори и да се получи много тежка авария, може да се внесе енергия, докато се намери друг източник  и това ще бъде много по-евтино от поддържането на такива централи.


Куюмджиев обяви, че предстои да бъдат внесени още предложение за изменение в енергийната система, с които се целят три неща. На първо място той посочи нуждата да се спрат доставчиците на монополни услуги да покачват своеволно сметките. Друга промяна, която се цели, е при спор, доставчикът да е този, който доказва дали е потребено съответното количество електроенергия, а не досегашното положение, в което първо потребителят трябва да плати сметката си и тогава да доказва, че сметката му е надвишена.


Като друга мярка, народният представител посочи нуждата да се задължат доставчиците да спазват качеството на услугата. Куюмджиев обясни, че тези предложения се внасят в НС сега, за да се използва летният период за широки обществени дискусии. "Ние сме убедени, че това е в интерес на потребителите, но трябва да чуем и тяхното мнение", заяви социалистът.




Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Трима души са открити мъртви в общежитие в Ловечшко

Има задържан по случая с откритите три тела в Угърчин

Трима души са открити мъртви в общежитие ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Който търси, разхвърля

към хороскоп хороскоп

дева

Внимавайте с документите

Днешният ден ще премине под знака на интензивната