Автор: Жулиета Недялкова, http://skener.news
Още преди коронавирусът да стигне до България беше ясно, че за здравната ни система предстоят тежки времена. И започна лудо пресмятане: с колко легла разполагаме, колко от тях са инфекциозни, колко респиратора ще трябва да купи държавата и колко бизнесът и хората ще се наложи да дарят, кои болници ще са на първа линия, кои ще вземат обидните бонуси от 1000 лева, по колко теста да правим, кога ще е пикът и какво означава той в цифри и най-после – колко чувала за трупове да поръчаме. Но далеч преди да разберем чии сметки ще излязат, някои пробойни в родното здравеопазване си бяха пред скоба и само се отвориха още повече – организационен хаос, огромни дисбаланси, недостиг на кадри и т.н.
Но след 100 дни епидемия най-много пострадаха оборотите на болниците. Оказа се, че системата е прекалено зависима от превъртането на възможно най-голям брой пациенти за единица време. Просто така функционира – от здравните ни вноски се издържат лечебни заведения и се плащат заплатите на лекарите и сестрите, а за модерни операции, консумативи, самостоятелна тоалетна и продължителни или палиативни грижи доплащаме от джоба си.
Дали системата издържа? Да, и още как – не само нямаше дилема кой да бъде лекуван и кой не, ами половината (1300) от установените заразени бяха добре дошли в болниците. И не, това не беше натоварване в смисъла на Италия например, защото през родните болници месечно преминават над 183 000 души или 2,2 млн. годишно. Поне толкова са отчетените хоспитализации към касата. И щом 365 лечебни заведения могат да лекуват 183 000 пациенти на месец и да извършват по 70 операции на час (по данни на НЦОЗА), то 2500 инфектирани с коронавирус могат да „счупят“ само онези болници (като тази във Видин), които си бяха „счупени“ и преди онова нещо да удари с яростна сила.
Проблемът с Ковид-болните не беше, че са много, а че
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Лекар: Кунчев и Щабът лъжат! Цялата афера с Ковид-19 беше да се вкарат милиони в 5-6 болници (Шефовете им са любимци на властта) https://narod.bg/2020/06/07/%d0%bb%d0%b5%d0%ba%d0%b0%d1%80-%d0%ba%d1%83%d0%bd%d1%87%d0%b5%d0%b2-%d0%b8-%d1%89%d0%b0%d0%b1%d1%8a%d1%82-%d0%bb%d1%8a%d0%b6%d0%b0%d1%82-%d1%86%d1%8f%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b0%d1%84%d0%b5%d1%80/ С гневен пост във Фейсбук избухна д-р Георги Тодоров. Повод за това стана интервюто на Главния държавен санитарен инспектор и член на НОЩ Ангел Кунчев по БНР тази сутрин. Ето целият текст, без редакторска намеса. Преди около 20 минути днес, Главния държавен санитарен инспектор и член на НОЩ Ангел Кунчев заяви, по БНР-Хоризонт, следните глупости, неистини и говорещи за нерофесионалното му предишно и сегашно поведение на този пост. 1. Вируса КоВ2 бил много подобен на вируса на СПИн -ХИВ по структура на гените си , защото се повтаряли секвенции в РНК – това е пълна глупост , при всички РНК вируси , поради късата им стравнителна генетична верига има такива повторения, това не ги прави подобни, Опитва се да плаши, с друг РНК вирус! Елементарно Кунчев, не мина номера. 2.300000 починали от 6250000 заразени – Кунчев смешен си тази година не починаха толкова с грип или от грип , но миналата бяха над 550 000 в света. Не разчитай на страха на хората от големи числа, при други болсети са по-големи! 3. Нито дума за СЗО и техния чутовен провал! 4. Ранно прилагане на мерките, да но за адекватността им и резултата нито дума, прогнозите ви- 0 покритие. 5. Оплюване на някои частни болници и оправдание , че нарушавахте закона за равнопоставеност, скриване зад страха, на това да налеете огромни пари в 5-6 болници така скривайки дълговете им с нашите данъци и стрес тест за системата , но със стрес върху Извънболничната помощ, проваляйки я и фаворзиране на директорите на задлъжнялите болници, определно с крадлив уклон. 6. Не е плашещо да живеем с мерките, заяви лицето Кунчев, и маските да седим с тях, които пазят от това да не те познаят кой си, и от нищо друго, плашещо звучи, че това ще отшуми след 2-3 месеца, и абсолютно непрофесионално е да смяташ че зооантропонозите могат да се превърнат в нещо сериозно като масовост. Това в България никога не е почвало, но целта на този човек е друга. 7.ИИИИ черешката на тортата …. Аз съм сигурен , че тази година заради мерките , ще намалеят и други заразни заболявания защото си мием ръцете и спазваме по-добре хигиената“ – Кунчев Това е чисто признание, че досега този човек е считал сънародниците си за мръсни и нечистоплътни и признава, от друга страна, че нищо не е направил досега за подобряване на здравната и хигиенна култура в страната, нещо което му е прако задължние, а се е разхождал само по конференции из света за сметка на данъкоплатците – посетил е за наша сметка над 50 страни за последните 18 години! Най-големия екскурзиант сред докторите и най-голям доктор сред екскурзиантите в България. Неадкватни, противоречиви и мизантропски мерки на уплашени хора! Уплашени от собственото си невежество и от невъзможността да носят отговорност
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!
Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни.