13.05.2010 13:24

Караджова: Сложени сме на черната стена

Видян 2885 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Вчера от прилагащия орган по протокол от Киото са съобщили за намерението да отнемат акредитацията на България за участие в системата за обмен на емисии. Това съобщи министърът на околната среда и водите Нона Караджова, предаде БГНЕС.


Причината е, че още 2007 г. министерство на Джевджет Чакъров не е изпълнило нито едно от препоръките на прилагащият орган. Караджова обвини в тотално неглижиране Чакъров и коментира, че това е проява на абсолютна некомпетентност. Тя призна, че е знаела за възможността на България да търгува с емисии да бъде отнета, и съобщи, че не го е обявила, защото до последно от кабинета са се надявали на положителен отговор. Акредитацията на България ще бъде отнета вероятно на 30 юни. До тогава фирмите ще могат да осъществят мерките си с обмена на емисии. Най-ранния срок, в който страната ни може отново да кандидатства за участие в зелената схема за търговия с емисии е средата на септември. В най-оптимистичния вариант акредитацията за участие в схемата за търговия с емисии може да бъде получена през ноември. “Въпросът е за лошия имидж, който имаме, въпросът е за това, че сме една чудесна държава с чудесни хора и с едни погрешни решения, престъпни бездействие, тотална некомпетентност. Ние в момента просто сме сложени на черната стена”, коментира екоминистърът. Стойността на квотите за търговия с парникови газове на българските фирми възлиза на 65 – 70 млн. евро. Министър Караджова вече е провела разговори с ЕК да се ускори одобрението на новия план за участие в схемата, за да могат предприятията до момента на новата акредитация да извършат сделките си и да не бъдат ощетени. Планът може да бъде одобрен от ЕК най-рано в края на годината. Министър Караджова определи като съкрушителен доклада на прилагащия орган за наблюдение и изпълнение на Протокола от Киото. В рамките на две години, от 2007 до 2009 година, министерството, тогава ръководено от Джевдет Чакъров, не е изпълнило нито една препоръка от прилагащия орган. Страната ни не е показала, че разполага с прозрачна система за изразходваните емисии. Преди в подобно положение е изпадала и Гърция, но там са взели бързи действия и в рамките на 6 – 7 месеца акредитацията на южната ни съседка е била върната. Държавата също разполага с огромен брой квоти, за които едва ли ще се намери купувачи.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Н.Цолов е подписал с Формула 1 за 2027 г.

Н.Цолов е подписал с Формула 1 за 2027 г.

Никола Цолов ще кара догодина във ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

- Каква е разликата между мъжа и микровълновата печка?

  Никаква, след 30 секунди всичко е готово.

                 

към хороскоп хороскоп

лъв

Денят може да започне с размисъл върху въпрос


Денят може да започне с размисъл върху въпрос, който