По-малко от 10 месеца преди да падне от власт, кабинетът на Тройната коалиция закупи компютър, който тогава е без аналог в Източна Европа. Българският суперкомпютър от 2008г. е произведен от лидера в този специфичен бизнес IBM и е от серията Blue Gene. Машината носи името Дълбока мисъл и тогава е сред стоте най-бързи в света.Тогава придобивката бе тържествено открита от министър-председателя Сергей Станишев. Според Капитал цената на компютъра е била 5.4 млн. лв. Сега кабинетът Борисов 3 се кани да плати 18 мнл. евро или 35,2 млн. лв. за нов суперкомпютър. От тях 12 млн. евро (23,5 млн. лв.) ще бъдат осигурени от националния бюджет, а останалите ще са от ЕС. Освен сумата за оборудването България ще трябва да осигури и сграда за центъра. Възникват въпроси. Каква е съдбата на машината от 2008г.? Има ли реална необходимост от закупуването на нова, при това на пъти по- висока цена?
Новината за новата сделка съобщиха за втори път през последните 3 седмици еврокомисарят по цифровата икономика Мария Габриел и премиерът Бойко Борисов след среща по проекта. Габриел обясни: "Суперкомпютрите работят в полза на хората и децата, защото позволяват много бързо да се правят изследвания, свързани с ваксините и лекарствата". Преди десетина дни стана ясно, че един от осемте суперкомпютъра, които ЕС иска да изгради, ще бъде базиран в София. Тук ще бъде създаден център за свръхбързи изчисления, които би трябвало да се ползват от учени и от бизнеса, както и да разработва приложения в много области - от създаване на лекарства и нови материали до борбата с изменението на климата.
„Когато става въпрос за научни изследвания, производителите на подобни машини правят отстъпка между 40% и 60% от крайната цена”, коментира през 2008г. акад. Кирил Боянов, който тогава е директор на Института по паралелна обработка на информацията към БАН. Сега ръководителят на Генерална дирекция Свързаност към ЕК Роберто Виола добави, че инвестицията в изчислителния център е най-голямата на ЕС в България по отношение на научната инфраструктура. Превид факта, че новата машина ще служи за същите изследователски цели не е ясно защо не е предвидена аналогична отстъпка. Вместо това премиерът получи „благодаря” от ЕК, което е напълно заслужено предвид факта, че българският данъкоплатец ще пати 2/3 от цената. Виола и Габриел благодариха на Борисов за инвестицията на страната ни в мрежата от европейски суперкомпютри.
Засега никъде не се споменава за съдбата на Дълбоката мисъл, даже къде е "стокирана", както обича да се изразява. Не е ясно дали новата инвестиция е крайно необходима предвид наличието на техника, която има общо 8192 микропроцесора със скорост от 23.42 трилиона операции в секунда. Възможна ли е модификацията на наличната апаратура и могат ли да бъдат спестени тези пари от бюджета? С въпросните 23,5 млн. лв. например биха могли да се покрият много от задълженията на дърважните болници.
Няма наличен отчет какво точно беше постигнато с предходния суперкомпютър, което е препоръчително да се направи преди покупката на покупката на нов.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Това е по време на правителството на Станишев! Не на тройната коалиция!
Къде е закупения компютър?? Ползва ли се пълноценно??? Може ли да напишете за него!!
Явно, че където и да е "стокирана" "Дълбоката мисъл", тя не се използва достатъчно, защото все щеше да се чуе нещо, а пък и като гледаме с каква "дълбока мисъл" ни управляват сегашните ни управници във всички сектори, тя явно не им е от полза. И сега ново двайсет! Дето се казва - на гол тумбак чифте пищови!
Ще се напълни поредния бездънен джоб на някого ей това ще стане.
Да не забравяме и Авитохол, друг суперкомпютър купен преди около 5 години и стопанисван от частна организация в рамките на БАН. Т.е. БАН плаща, други стопанисват.
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Възрастна дама иска да паркира колата си. Намества се между колите и блъска предната кола. След това блъска и задната.
Към нея бавно се приближава полицай и пита вежливо:
- Мадам, по слух ли паркирате?
Днес постепенно ще започнете да преминавате към