65 години след ужаса на Хирошима и Нагасаки Япония е изправена пред ядрена катастрофа. Резултатът след земетресението от 9,0 по Рихтер преди два дни е по-страшен от времето на Втората световна война, когато Япония е бомбардирана от американците като швейцарско сирене.
В пострадалата от земетресението и последвалите вълни цунами АЕЦ Фукушима 1 е започнала неуправляема верижна ядрена реакция. Изпусната е радиоактивна пара от първи и втори реактор на Централата, която се намира на 240 км от столицата Токио. По-рано във Фукушима 1 беше регистрирано ниво на радиоактивност 1000 пъти над нормалното. В момента то е спаднало до 184,1 микросиверта в час.
До момента не е ясно дали има непосредствена опасност от радиация за населението. Говорител на японското правителство заяви, че атомната централа е застрашена от втора експлозия. По думите на главния секретар на кабинета Юкио Едано няма да има опасност за здравето на живеещите в близост граждани.
„Последиците от злополуката в АЕЦ Фукушима 1 до голяма степен ще зависят от развитието на заключителната фаза от разтапянето на горивните пръчки в реактора. В най-лошия случай може да бъде изхвърлено голямо количество ядрен материал. В случай на неблагоприятни синоптични условия може да бъде заразена огромна площ, но това ще стане ясно едва в близките дни, смята експертът.“, заяви Михаел Зайлер от германската комисия по сигурността на ядрените реактори.
„Възможно е броят на жертвите от земетресението и последвалото цунами в Япония да достигнат 10 000“, прогнозира шефът на полицията в източната префектура Мияги.
Президентът на Америка Барак Обама официално заяви, че американците ще стоят до Япония до последно.
До този момент няма информация за пострадали български граждани в Япония, обяви говорителят на Външно министерство Весела Чернева пред БНР.
Междувремнно стана ясно, че земният трус в Япония е изместил земната ос с 10 см.
снимка: БТА
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Възрастна дама иска да паркира колата си. Намества се между колите и блъска предната кола. След това блъска и задната.
Към нея бавно се приближава полицай и пита вежливо:
- Мадам, по слух ли паркирате?