Председателят на партия "Ред, законност и справедливост" Яне Янев даде интервю за БГНЕС в навечерието на изборите за Европейски парламент.
Високата избирателна активност е много важна за всички, но и за "Ред, законност и справедливост" според социологическа агенция "Скала", която прави специални изследвания за БГНЕС. Какво очаквате да се случи в неделя?
-В неделя очаквам българските граждани да дадат знак, че искат промяна – солидна, истинска, за да се премахне политическият фалш. За нас е много важно българските граждани да осъзнаят, че е време да се рестартира системата. Тази система доведе до беди, които нямат аналог в нито един предишен режим. Затова България е на прага пред ново много тежко изпитание. Необходимо е да дойдат нови политици с европейско мислене.
Изготвяте списък на топ 10 на корумпирани български политици. Вече обявихте челната тройка – Симеон Сакскобургготски, Ахмед Доган, Иван Костов. Какви доказателства имате и ще кажете ли още някой от тази десетка?
-Доказателствата са достатъчно солидни. Няма смисъл сега да интерпретирам и да правя анализи, но ще кажа, че нашите експерти са събрали солидни документи, данни и факти и тогава, когато ние обобщим целия доклад до Европейската комисия във връзка с моето посещение в Брюксел при еврокомисаря Жак Баро, тогава ще получите повече подробности.
Обвиняват ви, че сте пощенска кутия на определени служби. Имате ли връзка с тях и откъде получавате информация?
-Вие сте сериозен журналист, сериозно ли ме питате?
Така ви обвиняват...
-Тези, които ме обвиняват им проговаря гузната съвест, защото огромна част от тях служиха на бившите ченгета от Държавна сигурност, продължават и до ден-днешен. Огромна част от тях са свързани неразривно с БКП, някои са били и партийни секретари. В моя род нямам нито един комунист и нито един свързан по какъвто и да било начин с Държавна сигурност. А на тези, за които вие споменавате, самите глави са им пощенска кутия, защото са заредени с файловете на Андрей Луканов и наистина всичко това трябва да се изпрати в историята.
Вие твърдите, че политическата класа е корумпирана. Но и във вашата партия дойдоха членове от други политически сили. Не ви ли притеснява, че може не всички да са чисти и неопетнени?
-Вие не гледайте членската маса. Всеки български гражданин може да избира къде да членува. По-важното е кой изпълнява представителните функции и вижте нашата евролиста. В нашата евролиста има доказано почтени експерти и хора с европейско мислене и поведение. Такава ще бъде и листата за националния парламент.
Направихте ли проверка за принадлежност към бившите служби на ДС на кандидатите за евродепутати и за националния парламент?
-Да, категорично. В нашата листа виждате, че средната възраст на депутатите е 34 години. Всички без изключение имат повече от едно висше образование и всички без изключение владеят по два западни езика. Такива ще бъдат, пак повтарям, и депутатите.
Как гледате на купуването на гласове и според вас това реална опасност ли е за демокрацията?
-Да, това е изключително голяма опасност. БСП, ДПС и други партии – НДСВ, са впрегнали всички усилия в купуването на гласове. Феодализирали са цели ромски махали и общности и купуват наред. Ние искаме незабавна проверка от службите и най-вече от МВР колко са новорегистриралите се граждани с лични карти, които не са имали до момента изобщо. На практика това е един от начините за купуване на гласове, а другите са свързани с т. нар. "десетници", "стотници" и "хилядници", чрез които НДСВ успя да се задържи толкова време във властта.
Как успявате да намерите пари за кампанията?
-Това е тема, която многократно беше повдигана. Нашето счетоводство е абсолютно прозрачно. Всеки дарител подписва и декларация за прозрачност по образец на "Трансперанси". Ние имаме голяма членска маса – над 30 000 души. На последния конгрес имахме 5570 редовно отчетени делегати. Освен това имаме държавна субсидия – до момента над 300 000 лева, а не така, както лъжат. И освен това имаме подкрепата, разбира се на Уестминстърската фондация и нашите партньори от Консервативната партия на Великобритания и "Право и справедливост" в Полша.
Вие лично за себе си притеснявате ли се? Има нападки срещу вас, опитват се да ви съдят...
-Ни най-малко не се притеснявам, защото винаги справедливостта и истината побеждават.
Ако имате представител в европарламента, което ви го пожелавам, кои ще бъдат основните приоритети, по които ще работите там?
-Категорично ще има представител в Европарламента, но не един, а поне двама. И всички социологически проучвания, които са солидно платени в крайна сметка ще бъдат развенчани не от нас, а от българските избиратели.
А кои са приоритетите, по които ще работите в Европарламента?
-Приоритетите са три. Ние сме възложили на нашите евродепутати три големи каузи, които трябва да отстояват с всички сили. На първо място да направят всичко възможно от офшорните сметки и Швейцария тези пари, които бяха изнесени от българската мафия, от българския ъндърграунд и от корумпираните политици да бъдат репатрирани отново в България, защото те принадлежат на българските граждани. Задача №2 – това е да не допуснат Турция да влезе в Европейския съюз и да направят всичко възможно тази зараза наречена "доганизация" в България да не се пренесе и в ЕС. Защото много среди в Европейския съюз считат, че Доган е пета колона на Турция и то с основание. Задача номер 3 е да възстановят евросредствата чрез нов образ на България – чрез почтеност и последователност.
Когато бъдете в Народното събрание, кого бихте подкрепили там за създаване на правителство?
-Това е една много сериозна тема. Тя е много отговорна и не може да се прави каквото и да било предварително заключение. Но искам да кажа какво ние не бихме направили. Никога на никаква цена не бихме се коалирали с тройната коалиция – БСП, НДСВ и ДПС, с техните съюзници и сателити отглеждани от тях в лицето на "Напред", "Лидер" и други подобни. И също така ще направим опити да покажем пред обществото, че в България тези изкуствени проекти, тези царски и друг вид мистификации, производни на МВР и ДС, трябва да бъдат неглижирани и свити, за да може българската политическа система да се уравновеси и да стане европейска. Да има двублоков модел – леви и десни. Ние не искаме повече политическото пространство да се профанизира, да се сегментира и да бъде балканско. Затова ако се наложи да влезем в изпълнителната власт с ГЕРБ, ние ще им поставим седем предварителни условия. За БГНЕС ще издам три от тях: Условие номер 1 – цялостна декриминализация на политическия и икономически елит в България. Условие номер 2 – час по-скоро свикване на Велико народно събрание и приемане на нова конституция, за да може съдебната система да бъде радикално реформирана, българският парламент да стане 100-120 депутати максимум и Конституцията да бъде проевропейска, а не прокомунистическа, както е в момента. Условие номер 3 – така наречените "царски имоти и гори" да бъдат върнати в патримониума на държавата.
Благодаря. Успех.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!
Финансовите въпроси излизат на преден план в тази