07.09.2023 10:52

Г-20 ще се разшири

Видян 1590 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Лидерите на групата на напредналите икономики Г-20 са се договорили да предоставят на Африканския съюз постоянно членство в организацията, според множество съобщения в медиите преди срещата на върха в Ню Делхи тази седмица.


Блокът от 55 африкански държави, който понастоящем е класифициран като "поканена международна организация" от Г-20, ще има същия статут като Европейския съюз в групата.


Съобщава се, че индийският министър-председател Нарендра Моди, чиято страна понастоящем е ротационен председател на Г-20, е призовал другите лидери да приемат Африканския съюз в групата в писмо през юни.


"Това ще бъде правилна стъпка към една справедлива, честна, по-приобщаваща и представителна глобална архитектура и управление", цитират медиите документа. "[Премиерът] силно вярва в това, че на международните платформи трябва да има по-голям глас на страните от Глобалния юг, особено на африканските държави."


Понастоящем Южна Африка е единственият постоянен член на Г-20, който представлява континента. Египет и Мавриций - разположени съответно в Северна Африка и край нейното източно крайбрежие - са "поканени страни".


Предстоящото присъединяване на Африканския съюз беше потвърдено от вестник The Times of India и информационна агенция Bloomberg.


Последният цитира като свой източник Светлана Лукаш, руски представител на Г-20. Тя отбеляза, че Москва е била сред първите, които са подкрепили кандидатурата, след като тя е била официално предложена миналата година от президента на Сенегал Маки Сал, който по това време е бил и председател на Африканския съюз.


По-рано тази година сенегалският сановник заяви, че Г-20 ще поправи голяма "несправедливост", като приеме съюза в редиците си. Африканските държави заемат общо осмо място в света по БВП, заяви той на икономическо събитие във Франция.


Bloomberg съобщи, че САЩ и европейските им съюзници възнамеряват да използват срещата на върха на лидерите на Г-20 в Индия, която е насрочена за този уикенд, за да привлекат държавите, които имат добри отношения с Москва и Пекин. Руският президент Владимир Путин и китайският Си Дзинпин няма да присъстват лично, което открива възможност за това.


По-специално европейците смятат, че подкрепата им за кандидатурата на Африканския съюз им дава влияние сред държавите на континента, обяснява изданието.


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Н.Цолов е подписал с Формула 1 за 2027 г.

Н.Цолов е подписал с Формула 1 за 2027 г.

Никола Цолов ще кара догодина във ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:

- Какво значи това?

Той:

- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.

Тя:

- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!

 

към хороскоп хороскоп

телец

За вас този ден бележи началото на нова лична фаза

За вас този ден бележи началото на нова лична фаза. Ако