„Градският транспорт на София трябва да бъде справедливо компенсиран за загубите от пандемията, като се отчете обществената му значимост и големия брой пътници, които обслужва всекидневно. Това беше настояването ми пред министъра на транспорта г-н Христо Алексиев и екипа на министерството, които започнаха разговорите за определяне на механизма за компенсиране на автобусните превозвачи с отпуснатите 40 млн. лв. от държавния бюджет.
Общинските транспортни дружества за пръв път ще имат възможност да участват в механизма за компенсиране от държавата. Затова съм благодарна министър Алексиев, че включи Националното сдружение на общините в разговорите за определяне на условията и размера на подкрепата.
Спадът на пътниците в градския транспорт на София е над 25% спрямо нивата от 2019 г., което води до огромен спад на приходите. До този момент Столичната община успя със собствени средства да запази транспортното обслужване в обем и качество, които отговарят на противоепидемичните мерки. Средствата, които сме осигурили от общинския бюджет са 150 млн. лв., но на този етап се нуждаем от подкрепата на държавата, за да продължим да изпълняваме транспортната задача, без съществени намаления.
По време на срещата обърнах внимание на факта, че в актуализацията на държавния бюджет не са предвидени средства за метрото и електротранспорта, чиито загуби се увеличават както заради спада на пътниците, така и заради голямото покачване на цената на електрическата енергия.
2,4 пъти са увеличени разходите за електроенергия за линиите на метрото и затова подготвяме писмо до министър-председателя и министъра на финансите, с което ще настояваме за компенсации за общинските дружества Столичен електротранспорт и Метрополитен“, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова.
Това е и коментарът на заяжданията от опозиционни съветници защо транспортът 2 седмици по-рано от традицията е минал на зимно разписание.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
27-годишният задържан за трагедията в ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Вниманието ви ще бъде изцяло насочено към дома и