17.09.2018 09:28

Един кабинет за цяла София през уикенда

Видян 2956 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Ако не програмирате нараняването или разболяването си в работно време, в София няма кой да ви помогне, освен кабинет 108 в Пирогов. Над двадесет някогашни поликлиники – сега ДКЦ, в които имаше дежурни, сега са затворени в събота и неделя, както и в ранните сутрешни и във вечерните и нощните часове.


Същото се отнася за повечето частни медицински центрове. Онези, които работят, поддържат сестри, а те не смеят да направят дори елементарна превръзка в отсъствието на хирург. По идея би трябвало да има кабинет във ВМА, но личният ни опит показа, че не работи, както не може да се разчита и на ИСУЛ, където обаче имат друго оправдание. Алтернативата е частната Токуда, където обаче не е за всеки джоб.


Веднъж добрали се до Пирогов, каквито и да бъдат мъките ви, трябва да имате търпение да изчакате поне час – два на опашка, защото лекарите са претрупани с работа – все пак покриват не само милионна София, а и болните от много други градове, които пристигат направо в спешната болница.


Наша проверка показа, че дори в т.нар. морска столица Варна, където в момента бушува Световното първенство по волейбол, уж има дежурен, но той отказва да обслужва извън конкретната си специалност. И е прав – ако направи грешка, понеже не е експерт извън областта си, отговорността е само негова.


Само си представете, че след сравнително лекия летен сезон, вече настъпва есента с вирусните си заболявания, а след нея идва зимата, когато освен грипове, мнозина страдат и от „танците” на лед.


Обърнахме се към заместник-кмета с ресор Здравеопазване в Столичната община Дончо Барбалов с въпрос не е ли възможно във всяко от т.нар. ДКЦ да работи поне по един дежурен кабинет, като така напрежението ще се раздели и всеки район ще може да разчита на собствени лекари и няма всички да се тълпят в Пирогов. По един дежурен може да има и в общинските болници.


Идеята е много добра, но има два проблема. Първият е, че Министерството на здравеопазването не финансира такава дейност за общинските здравни заведения. Вторият е липсата на достатъчно лекари, които да бъдат ангажирани – за всеки кабинет ще ни трябват поне по четирима, което значи поне сто за града”, коментира Барбалов.


Напомняме, че здравното министерство преди дни поиска да ни въведе още 1 вноска – 12 лв. месечно, 144 лв. годишно.


Напомняме също, че от нашите пари, които събира с досегашните осигуровки и допълва от бюджета с нашите данъци, държавата налива 4 млрд. лв. годишно в здравната система. Като – ако се вярва на Менда Стоянова, шеф на ресорната комисия в парламента, тази година увеличението на средствата е с половин милиард лева.


Как е възможно да няма финансиране на нещо толкова елементарно?


Къде изтичат тези огромни средства?



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Трима души са открити мъртви в общежитие в Ловечшко

Трима души са открити мъртви в общежитие в Угърчин

Трима души са открити мъртви в общежитие ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:

- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?

Тя си поглежда гърдата и възкликва:

- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!

към хороскоп хороскоп

дева