Свързани новини

30.10.2012 15:20

Дойче Веле: Лекарите бягат от България

Видян 2536 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна
„В България те нямат бъдеще: заплатите им са мизерни, а условията в болниците са направо непоносими. Нищо чудно тогава, че все повече български лекари мечтаят да работят в Германия”, се казва в репортаж на Дойчландфунк, цитиран от другата германска правителствена медийна институция Дойче Веле.”Дали ще е Германия, Австрия или Франция - това всъщност е без значение. Статистиката сочи, че всеки ден по двама млади български лекари напускат страната. Те бягат, защото с парите, които получават в родината си, не могат да преживяват”. Репортажът на Дойчландфунк започва с посещение в една клиника по сърдечно-съдова хирургия, разположена в подстъпите на ж.к. Люлин в София - един квартал със стари панелни блокове от социалистическо време, в какъвто е настанена и самата клиника. В петък следобед пред кабинета на д-р Анелия Пеева е пълно с пациенти. Днес обаче тя не може да преглежда, тъй като трябва да подрежда документи. "Вместо да лекувам, се налага да седя тук и като една секретарка да попълвам всевъзможни документи", разказва младата лекарка.Но не е само документацията - 36-годишната асистент-лекарка няма право да извършва дори най-прости прегледи, например електрокардиограми. Причината - началниците й виждат в нея и в другите асистент-лекари истинска опасност: те не желаят някакъв медик-специализант да наблюдава как старите лекари си пълнят джобовете с подкупите, давани им от пациентите. Месечната заплата на д-р Анелия Пеева е около 200 евро. Само за наем тя плаща 160 евро. За да преживява някакси, нощно време и през почивните дни работи като лекар в Бърза помощ и обслужва няколко села около София. "Там натоварването е огромно, често нямаш никакво време, трябва бързо да взимаш важни решения. Линейката е много стара - не може да се движи с повече от 60 км/ч., няма кислороден апарат или електрошок. Много често животът на пациента зависи единствено от неговата собствена воля да живее", разказва д-р Пеева пред репортер на Дойчландфунк. В момента тя работи по 90 часа седмично. И не знае колко дълго ще издържи на това натоварване. От няколко месеца насам младата лекарка се е захванала да учи немски език. Мечтае един ден да работи в Германия. Мизерните условия на труд, недостойното заплащане и корупцията в българските болници - това са причините, поради които все повече млади лекари бягат от България, казва Боян Захариев, експерт по въпросите на миграцията във фондация "Отворено общество". Той уточнява, че България губи най-вече по-младите си лекари. Навън бягат предимно медици на възраст между 30 и 40 години. През 2011 г. 600 български лекари са напуснали страната. А през тази година за първи път дипломиращите се лекари са по-малко от тези, които бягат в чужбина. Тук ще припомним изнесените тези дни данни от Лекарския съюз, според които 20% или 400 от 2400 български хирурзи са емигрирали само от 2010 г. до 1 октомври тази година. По-нататък репортажът ни пренася на трудовата борса в хотел "Родина", където се представят редица работодатели от Германия, Австрия, Великобритания и други европейски страни. Веднъж в годината техни посредници си дават среща с български лекари, готови да напуснат страната. Интересът е огромен, казва Патрик Хаберланд, който е представител на няколко по-малки болници в района на Хайделберг. Всички тези клиники страдат от недостиг на квалифициран медицински персонал. Хаберланд вече е събрал 70 молби. А д-р Анелия Пеева от началото на репортажа? Нейната мечта скоро може да се сбъдне - една клиника в Бавария иска да я назначи, но преди това тя трябва да покрие ниво В2 по немски език за напреднали. "При това натоварване обучението по езика е допълнително изпитание за мен, но нямам друг изход. Затова ще направя всичко възможно да се справя", казва младата българска лекарка.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

 

 

към хороскоп хороскоп

козирог