Трябва да имаме яснота, не може повече да е така“, заяви Външният министър на Република Северна Македония (РСМ) Буяр Османи в коментар за българското вето за европреговорите. “Това е последният е последен шанс за спасяването на отношенията с България”, категоричен бе той

Свързани новини

09.05.2022 10:18

Даваме на България последен шанс: Външният министър на РСМ

Видян 1984 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

„Трябва да имаме яснота, не може повече да е така“, заяви Външният министър на Република Северна Македония (РСМ) Буяр Османи в коментар за българското вето за европреговорите. “Това е последният е последен шанс за спасяването на отношенията с България”, категоричен бе той.


 


По думите му, ако българската страна не отмени ветото си за членство на страната му в ЕС през юни, връзките между двете държави няма да бъдат замразени, но правителството в Скопие вече няма да се фокусира върху този въпрос. Османи посочи, че се надява, че през следващите седмици ще има възможност за конкретен диалог и конкретни стъпки.


 


Според него Скопие е направило всичко, което е могло, дори и това, което не. „Мисля, че е достатъчно вече. До юни, но за да не сме обвързани с месеци, до лятото мисля, че трябва да продължим с максимални усилия, за да успеем. Мисля, че е важно опозицията да разбере момента. Нека продължим конструктивно до изчерпване на тази възможност и след това да излезем открито и пред гражданите, открито и пред ЕС, открито и пред Република България, че не можем повече да тормозим гражданите и да ги излагаме на такъв процес на цикличност от очаквания и разочарования.


 


При това, изпълнявайки всички условия“, подчерта Османи. Напомняме, че още на 18 април от 19 минути първи съобщихме, че денят Х, който е избран за отменяне на българското вето върху старта на преговорите на РСМ в ЕС е 24 май, както ни разказаха информирани източници от върховете на властта.


 


По-рано външният министър Теодора Генчовка направо заяви, че се водят 2 външни политики на правителството по темата – едната е на премиера и съветниците му, а другата е на Външното министерство, което се придържа към официално приетото вето, съгласувано и на Консултативния съвет по национална сигурност при президента на нашата република.


 


„Ще идвам в София колкото често е необходимо, за да може да се стигне до решение (вдигане на българското вето за членството на РСМ) до края на юни”, заяви по-рано еврокомисарят по въпросите на разширяването Оливер Вархеи. „Използват се всякакви методи за лобиране и натиск върху България чрез нашите съюзници и европейските институции за вдигане на ветото за старт на преговорите на РСМ за членство в ЕС“, заяви  по празниците президентът Румен Радев.


 


Егор Глазунов


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

близнаци