21.06.2022 13:37

Да го духат бедните: Асен Василев за философията на ГЕРБ (Видео)

Видян 3307 пъти | Коментари 2
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Това, което чувам от вас, не е предложение как по-добре да се управлява кризата, нито как хората ударени от инфлацията да бъдат защитени. Чувам популистки доводи и икономическа философия, която - ако трябва да обобщя с едно изречение - е: "Да го духат бедните!" Това заяви вицепремирът и министър на финансите Асен Василев от парламентарната трибуна по време на дебатите за вота на недоверие към правителството. Той е на мнение, че политиката на ГЕРБ може да се обобщи с: "богатите да останат богати, а бедните да останат бедни".



"Вие не искате да вдигаме пенсиите, защото ще се вдигне инфлацията. Нашата политиката е да се инвестира в здравеопазване, образование и инфраструктура, да няма пенсионери под линията на бедност. А не парите да изтичат в кюлчета, пачки и чекмеджета!", обяви той.


Вицепремиерът Асен Василев коментира мотивите на предложения от ГЕРБ вот недоверие към кабинета "Петков". Бившият финансов министър Кирил Ананиев от ГЕРБ прочете мотивите на партията си, а именно, че в момента правителството води политика на висок дефицит, растеж на внос и заробващ дълг.


Асен Василев обори тезите на ГЕРБ и каза, че въпросният дефицит бе одобрен от парламента в края на януари и че от ГЕРБ също гласуваха "за" приемането на тези параметри. Вицепремиерът посочи, че дефицитът на България в бюджета е един от най-ниските в ЕС за 2022 г. Според него при 55% ръст на цените на гората и три пъти ръст на цените на газа, няма как да не нарасне растежът на вноса в България.


"Добре е, че износът расте и то доста. Даже като махнем ефекта на инфлацията, износът расте с 20% във всички стокови групи. Общият ръст на износа към трети страни в ЕС е 27,5%. Тоест износът расте във всички сфери на икономиката, не само заради износа на оръжие, каквато ви е опорката", каза той.


Финансовият министър посочи, че от ПП са заварили дълг, който в момента е по-нисък. Той обяви, че ако дългът, който България има към момента, е заробващ, то значи, че именно ГЕРБ са заробили държавата.


"Но той не е заробващ, защото България продължава да има третия най-нисък дълг към БВП в ЕС - той е 25% при минималните изискуеми условия от 60% по Маастрихтските критерии. Германия има над 100% дълг към БВП, тя ли е заробена?", попита реторично той.


Вицепремиерът изтъкна, че от ПП са заварили 1,5 милиона български пенсионери под линията на бедност, което вече не е така.


Ако бяхме приели Плана за възстановяване и устойчивост, в който да заровим милиарди за строежа на газова централа в момента, щяхме да се чудим откъде да вземем газ и нямаше да можем да удържим цените на електроенергията, нито за битовите потребители, нито за бизнеса", каза още вицепремиерът и финансов министър Асен Василев.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 002 Anonimen 21.06.2022 23:18

    То май пухкавото човече само от духане си разбира и не случайно е винаги силно ококорено. Ама такова същество ли трябва да бърка в кацата с милиардите на народа без да дава никакъв отчет? Та тея са зависими и манипулируеми и са вредни за върховете на управлението

  • 001 OТЧЕ ВАШ 21.06.2022 17:25

    "ДА ГО ДУХАТ БЕДНИТЕ", това е дефиницията от харвардския курс по философия и заръката на Ричард Ран и Роналд Ът от 1992 година!!!

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


"Моля, не повръщайте под масите! И там има ора..." - Надпис във врачанска кръчма

към хороскоп хороскоп

стрелец