Свързани новини

18.06.2009 13:19

Бизнесът влиза в сивата икономика

Видян 2817 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Съществува опасност за влизане на бизнеса в по-сивата периферия на икономиката. Вече се забелязва такава тенденция. Това съобщи заместник-председателя на Българската стопанска камара Димитър Бранков, предаде БГНЕС.


В рамките на Европейския съюз нивото на сивата икономика е 16 %. Според Бранков, у нас този процент може би е два пъти по-висок. Намаляването на осигурителните вноски обаче може да не се окаже най-доброто решение, при спадащи продажби и доходи и намаляваща заетост. Това може да затрудни балансирането на осигурителната система. В началото на година от НОИ са отчели 140 хил. души по-малко осигурени лица, а за първото тримесечие на 2009-та година приходите на института са намалени с 5%.


В основните отрасли на индустрията и по-точно експорта, работниците са до 30-40 % по-натоварени. Според Бранков, това поставя въпроса за предоговаряне, включително и на равнището на заплащането. Той препоръчва съхраняването на заетостта, тъй като излиза много по-скъпо един човек да бъде освободен.


Намаляване на заплатите има основно е текстилната индустрия, частично в машиностроенето, макар, че там се виждат и първи признаци на съживяване, в химическата индустрия. Кризата не преразглежда плановете на предприятието във връзка с околната среда. Според него, бизнесът няма как да бъде социално отговорен ако не се спазват нормите на екологичното законодателство, ако не се инвестира в нови технологии, колкото и трудно да изглежда това на фона на спадащата инвестиционна активност. Без съмнение обаче ще има фирми, които ще прекратят дейността си и това вече се случва. В Агенцията по вписванията в момента има около 160 процедури на обявяване на нетрудоспособност на отделни предприятия. Няма точни данни колко хора ще загубят работата си ако тези процедури приключат. През първото тримесечие на година е имало процедури за масови уволнения на между 3 и 6 хил. души всеки месец. По данни на Агенцията по заетостта, през май, тази цифра е спаднала до 1700 души.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

 

 

към хороскоп хороскоп

везни