03.03.2021 15:12

Българският модел

Видян 3940 пъти | Коментари 0
Гласували 2 рейтинг: 3.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Понеже тези дни здравният и външният министър заговориха, че „цял свят се учи от български модел”, напомняме описания от класика Стратиев, кореняк – софиянец, още преди 30 г. Български модел:


Ако сме дали нещо на света — това е българският модел.


Казано сложно — това е състояние на духа. Определен начин на мислене.


Тип душевност.


Казано просто — обратното на всичко.


Колумб тръгва за Индия и открива Америка.


Ние тръгваме за Америка и стигаме в Индия.


Все откриваме Америка и все се оказва, че сме открили Индия.


Навсякъде по света в приказката на Андерсен кралят е гол.


У нас се получи обратното — кралят е облечен, а народът е гол. И гладен.


И безработен.


Навсякъде по света считат лудите за свестни, но болни хора.


У нас свестните считат за луди. Още от времето на Ботев.


Навсякъде по света дупките са предимно в сиренето.


У нас те са на ръководни места.


Там, когато стреляш по някого, той умира.


Тук, дори когато стреляш по друг, умира Алеко Константинов.


Там са велики народите.


Тук — Народното събрание.


Там от великото до смешното има само една крачка.


Тук няма никаква разлика.


При тях са свободни хората, а при нас — цените.


Това е българският модел.


Българският модел е по-лош от Бермудския триъгълник.


В Бермудския триъгълник нещата просто изчезват.


И знаеш, че ги няма.


При българския модел ги има, но не са те.


И не знаеш какво е.


Знаеш само, че е най-високото на Балканите. Или най-широкото.


Според този модел българските джуджета са най-ниските в света, а българските мъже — най-мъжествените.


Българският модел е, когато мълчанието е злато, а преклонената главичка остра сабя не сече и по-добре яйце днес, отколкото кокошка утре, защото кроткото агне от две майки суче.


И когато отвличаме останките на Чарли Чаплин за откуп.


При българския модел селяните идват в града, за да купуват мляко, а гражданите отиват на село, за да прибират реколтата.


Българският модел е велосипед без педали, но с десет кормила.


И когато заводите произвеждат художествена самодейност.


Българският модел е продупчена и завързана с конец стотинка. За да се возим безплатно в асансьор и да говорим безплатно по телефон.


При българския модел няма девета дупка на кавала. Тя не е пробита. Пробита е направо десетата.


Българският модел е не аз да съм добре, а ти да си зле.



Българският модел е неунищожаем.


С него ще бъде свършено, когато всички отидем в Канада.


Както ще бъде свършено и със самата Канада”.


 


 снимка: Георги Хр. Христов



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Диня и жена не се избират. Това си е чист късмет!

към хороскоп хороскоп

дева