08.09.2025 08:09

България вече не е задължена да затвори въглищните централи в Марица Изток: Енергийният министър

Видян 4315 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Задължителният график за затваряне на мощностите в комплекса „Марица Изток“ изцяло е отпаднал, съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков при представянето пред парламентарната комисия по енергетика и тази по околна среда и водите на първо четене на Закона за изменение и допълнение на Закона за ограничаване изменението на климата (ЗИД на ЗОИК). Промените са внесени от Министерския съвет.


Според първоначалния вариант на Плана за възстановяване и устойчивост българското правителство се съгласяваше да поеме ангажимент за 40 на сто намаляване на емисиите и по-специално за въглищните централи и въглищните топлоцентрали. Поетият към Брюксел ангажимент включваше задължителен график за поетапно извеждане на мощности от експлоатация, като това е предоговорено и не стои вече на масата, каза министърът.


„Задължителният график за поетапно извеждане на мощностите в комплекса изцяло е отпаднал и няма да има затваряне по график или по каквото и да е задължение от страна на държавата. Напротив, имаме пълната свобода да продължим работа“, каза Жечо Станков.


През юни Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) подписа споразумение с българското правителство за изпълнението на т.нар. план за декарбонизация на комплекса, който произвежда близо 35% от електроенергията в страната. Според подписаното споразумение Консултантските служби на ЕИБ ще работят съвместно с Министерството на енергетиката върху „зелени“ проекти за насърчаване на възобновяемата енергия в комплекс „Марица Изток“. Целта е да се увеличи финансирането от Европейския съюз за инсталирането на ВЕИ в „Марица Изток“.


 Кирил Пламенов



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:

- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?

Тя си поглежда гърдата и възкликва:

- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!

към хороскоп хороскоп

козирог

Приятелите и социалните контакти ще играят ключова роля за вас

Приятелите и социалните контакти ще играят ключова