"Автоматизъм при смяна на министър-председателите няма. Когато той си подаде оставката, цялото правителство е в оставка и трябва отново да се задейства конституционната процедура с връчване на проучвателен мандат. ... България все повече се превръща в република с ротационно управление. Не парламентарно, а ротационно управление, като ротацията вече е придобила ранг на конституционен принцип".
Това заяви пред БНР проф. Пламен Киров, ръководител на Катедрата по конституционно-правни науки в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бивш конституционен съдия.
По думите му това е "класическо коалиционно обединение на първата и втората парламентарна група, което ще излъчи правителство":
"Всякакви червени линии бяха прекрачени и имаме едно коалиционно споразумение, макар и не оформено по начина, по който се прави в други държави".
Проф. Киров подчерта, че няма никаква гаранция, че ротацията ще се случи след 9 месеца.
Според него в появата на тази коалиция между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ е имало намеса на "външни фактори":
"Началниците въведоха ред и в крайна сметка ще се роди едно такова коалиционно правителство".
"Аз съм скептично настроен, че доверието към парламентарното управление ще бъде засилено в българското общество, в избирателите. По-скоро този уродлив характер, който придобива парламентарното управление в България, допълнително ще отврати българския народ към парламентарната форма на управление и ще засили тенденцията все повече хора да призовават за въвеждане на "силна ръка", коментира още конституционалистът.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Право куме в очи! Много добре казано! Браво!
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:
- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?
Тя си поглежда гърдата и възкликва:
- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!