Грипният щам, който ще ни атакува през предстоящия зимен сезон, се очаква да е от група А. Много вероятно е да е N1H1 – „Мичиган”, или H3N2 – „Сингапур”. Това каза в предаването „Тази сутрин” по bTV проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Миналата година доминиращият щам, който причини епидемията у нас, беше „Ямагата” от група Б, припомни той.
„При щам от група А боледуват повече възрастни хора. Характерно е, че епидемията се развива много по-бързо, достига своя пик и много по-бързо свършва – за около 4-5 седмици”, отбеляза проф. Кантарджиев. При щам от група Б пък боледуват предимно децата до 15-годишна възраст.
„Миналата година 72% беше от група Б, имаше много усложнения на централната нервна система. На 5-6 хиляди души с грип един правеше възпаление на мозъка”, отбеляза още Кантарджиев.
„За епидемия се говори и се вземат мерки преди епидемията. Който има икономическа възможност, да си купи ваксина, струва по-малко от 20 лв. – сега е времето”, препоръча той, предаде 24 часа.
Д-р Кантарджиев съветва да ползваме тоалетни кърпички и да дезинфекцираме повърхностите. „Не се заразяваме само от капчиците, които попадат в нашия нос, а и когато някой е кашлял и кихал на определена повърхност, и ние пипнем и си докоснем лицето, носа или устата”, уточни той. По време на епидемия трябва също така често да мием ръцете си. А правило номер 1 е, ако видим, че някой киха или кашля, да стоим по-настрана от него.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Възрастна дама иска да паркира колата си. Намества се между колите и блъска предната кола. След това блъска и задната.
Към нея бавно се приближава полицай и пита вежливо:
- Мадам, по слух ли паркирате?