Свързани новини

07.07.2014 17:05

Аспарухово саботира безопасността на Варна

Видян 1996 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Жителите на варненския кв. Аспарухово излязоха вчера на протест срещу това, че държавата ги евакуира от опасните за живота им къщи и им предоставя временни семейни жилища във фургони или пък в апартаменти на общината. Ромите от квартала заявиха най-безпардонно, че няма да напуснат незаконните си домове, независимо че може да ги залее нов порой, който да удави квартала и хората в него.  


В края на юни построените против закона сгради в Аспарухово бяха залети от водна стигия, която помете и друга част от улиците на Варна.


По информация на Метереологичната служба в страната във фаталните 19 и 20 юни  в морската столица са паднали около 73 литра на квадратен метър.


Валежи 150-200 л на квадрат за денонощие се случват често. Например през 1951 г. са измерени 257,8 л. на квадратен метър в същия район, но тогава е нямало и следа от подобна трагедия. ''Щетите зависят от инфраструктурата'', каза метеорологът Петър Янков.


За справка в Шумен на същите дати са паднали повече дъждове, обаче поражения нямало, тъй като според Янков канализацията на града била в добро състояние.


Разследването по-късно установи, че главните причини за бедствието били не толкова падналите дъждове, колкото незаконните къщи в дерето, което трябва да служи за отичане на водата, както и неправомерно изсечените дървета на хълма. Те са създали условия за свлачища и в един момент събираната вода се е превърнала в стихия и е тръгнала надолу към квартала.


Вместо съдебно дело и иск за обезщетение, виновниците за наводнението получиха обществено внимание и грижи. Доброволци от цялата страна тръгнаха да помагат на безстващите, събрани бяха над 1 млн. от sms-и, камиони с минерална вода, дрехи, одеала и храна потеглиха към Аспарухово.


Вместо„Благодаря“ обаче жителите на квартала отговориха с непрекъснати протести – веднъж затвориха Аспаруховия мост, заявявайки че никой не издирва изчезналите при потопа деца, вчера тръгнаха на демонстрация против акциите в полза на собствената им безопасност. Няколко души безпардонно заявиха, че ще се върнат тайно в незаконните си жилища и не им пука от забрани.


Постройките обаче трябва да съборени. Задължително е да бъдат спрени строителството и сечта в района, защото те застрашават не само Аспарухово, но и цяла Варна.  


Разбира се, за случилото се вина имат не само ромите. Само през последната година в община Варна са постъпили над 10 сигнала във връзка с незаконните строежи там. Кметът Иван Портних обаче не направи нищо, за да предотврати бедствието. Тъкмо общинското бездействие до момента даде основание на ромите да решат, че и този път номерът ще мине, ще продължават да изнудват държавата, да секат горите и да поставят на опасност хората, които са около тях.




Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

 

 

към хороскоп хороскоп

скорпион