Свързани новини

16.01.2017 16:01

9000 учители избягаха от системата

Видян 2624 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Предизборното вдигане на заплатите с 8-10% не подлъга учителите – два пъти повече от предвиденото или над 9000 души са напуснали системата на просветата миналата година. И това при кабинет, който определи образованието като свой приоритет, а България се оказа на позиция далеч под всички останали от ЕС по неграмотност с 40% от децата в осми клас в графата – онези, които са били в първи, когато ГЕРБ дойде на власт през 2009 г., когато – апропо, снегът беше доста по-голям от сегашния.


Иначе премиерът твърди, че единствената грешка на управлението му е, че не бил ограмотил ромите. Проблемите дори само в системата на образованието са ужасяващи, изнася данни в.Сега. За обезщетения на напуснали, пенсионирани и съкратени учители за 2016 г. година бяха планирани 22 млн. лв. с почти 30% повече от 17 млн. лв. за 2015 г. Явно вицепремиерът Кунева е очаквала голям отлив от образователната система. Оказва се обаче, че той е огромен - не е 30, а е 130%. Броят напускащите системата преподаватели  е двойно по-голям от заложения - 9000 при разчетени средства за 4500-5000 души. Това принуди МОН да търси вътрешни резерви, а кабинетът отпусна още средства - за обезщетения до края на 2016 г. бяха дадени 46 млн. лв., което се спести на обществото. За да не се разбере каква пропаст зейва в едната от двете най-важни социални системи – просветата, след като в другата – здравеопазването губим хиляди лекари и сестри. И в двете средната възраст на работещите е около пенсионната, което гарантира значително изоставане от 21-и век. Ще приведем данни на самия министър Кунева – едва 20% от учителите у нас „владеят” интернет, а само една-четвърт от тях имат дигитална квалификация. Това означава, че 80% от учителите не говорят на езика и нямат комуникация със съвременните деца, които живеят във виртуалната реалност и, логично, често имат повече информация по темите, които им се преподават в училище, както е било преди 30-40 години. Недоверието към учителите прераства в липса на интерес към училището, оттам до засечената от международните изследвания неграмотност на 40% от децата. Не само на ромските.


Вместо да противодейства обаче Министерството на образованието е прекратило програма С грижа за всеки ученик. Нищожните 3,2 млн. по нея явно са се сторили много на някого, нищо че представляват едва 1/1000 от парите, които данъкоплатецът дава за образование. Те се увеличават всяка година, както всяка година се влошават резултатите. Също като в здравеопазването. А за премиера те, виждате ли, били приоритет.


Програмата С гружа за всеки ученик финансираше „учене на две скорости”, както обяснява Сега, за да могат изоставащинте деца да бъдат ограмотявани допълнително, а талантливите – да бъдат насърчавани. Отчетът за последната й година наистина не е от най-обнадеждаващите. По модула за осигуряване на допълнително обучение по български език и по математика на учениците от началния етап (1-4 клас), които срещат трудности, са били подпомогнати 5960 деца. От тях обаче напредък са показали само 3896 деца, т.е. успеваемостта е едва 65%. Малко по-голяма е тя при другия модул - за осигуряване на допълнително обучение по български език, математика, обществени и природни науки на учениците от прогимназиалния етап (5-8 клас). Тук от 5898 ученици напредък са отбелязали 4690, или близо 80%. Допълнително обучение са получили и 4450 деца от подготвителните групи в детските градини и в училищата. На 9617 талантливи ученици пък е било осигурено обучение за участие в олимпиади по 4-тия модул, който е глътнал най-много средства - 1.3 млн. лв. От тях 1409 деца са участвали в национални кръгове на олимпиади, а 83 са станали лауреати на съответните състезания. И при 4-те модула е имало неизразходвани средства, но в минимални размери - общо около 43 хил. лв.




Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Възрастна дама иска да паркира колата си. Намества се между колите и блъска предната кола. След това блъска и задната.

Към нея бавно се приближава полицай и пита вежливо:

- Мадам, по слух ли паркирате?

към хороскоп хороскоп

скорпион