25.04.2016 14:56

$60 ще стане петролът, след като прескочи $45

Видян 2026 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

 


Петролът ще достигне $60 за барел, ако не още лятото, то в началото на есента, прогнозира вицепрезидентът на Лукойл Леонид Федун пред Първи канал на руската телевизия. За пръв път от половин година черното злато мина котировката от 45 в зелено в петък, след като се оказа, че отново за първи път от доста време насам търсенето на нефт в световен мащаб се увеличава. А и без официално споразумение производителите замразиха и дори леко намалиха нивата на добива.


Федун разкри, че макар да се мълчи в медиите, най-големият американски производител на шистов нефт е фалирал, което по всяка вероятност означава, че шистовата революция може да се смята за приключена, поради нежеланието на банките да я финансират. „Те искат да дават пари само при гаранция, че петролът ще се продава за 100 долара и шистовите проекти ще бъдат рентабилни. А такава гаранция за следващите години просто няма кой да даде”, коментира експертът. 


„Нека не ни мислят и пропагандаторите на електрическите коли. Да, вярно е, че 70% от потреблението на горива се пада на автомобилите. Но от тях делът на електрическите е пренебрежимо малък – няма и 1 милион на цялата планета. Поради това Тесла например, по наши изчисления, губи по 11 000 – 12 000 долара на продаден автомобил. Между другото, не се задава един много интересен въпрос. Безвредни ли са наистина електромобилите? Не, не са и никой не мисли къде ще се складира сравнително малкото сега, но предстоящо да нараства количество на използвания от тях литий. Той е един от най-опасните химически елементи, от най-замърсяващите. Да предположим, че прогнозите се сбъднат и през 2050 г. в света има 100 млн. електромобила – какво правим с лития от тях”, разказва Федун, който не крие, че е най-меко казано пристрастен по темата.


А зад гърба му стои в рамка, решен в корпоративните цветове на Лукойл надпис: Keep Calm...we still have oil (Запази спокойствие...още имаме нефт).



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Трима души са открити мъртви в общежитие в Ловечшко

Трима души са открити мъртви в общежитие в Угърчин

Трима души са открити мъртви в общежитие ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Детето на японка и българин е странна комбинация: Много му се работи, ама го мързи да стане.

към хороскоп хороскоп

стрелец