Защо е важно ТЕЦ-овете ни да се трансформират и да продължат работа
1. Колкото повече, толкова повече
Според зелени организации в България няма смисъл да се опитваме да трансформираме въглищните централи в газови, защото това е скъпо и после евентуално ще бъде нерентабилно. Зелените не отчитат, че централа като ТЕЦ Бобов Дол е базова и затваря енергийния кръг т.е. от нея зависи електричеството на част от столицата, която ако се затвори трябва да се компенсира с друга мощност в същия регион и т.н. и т.н. Не се взима предвид и, че природният газ по отношение на същата тази централа е само част от суровинния микс, с който ще се заменят въглищата, но за това малко по – късно. Логиката „да не се мъчим да се трансформираме, защото няма смисъл“ е напълно погрешна, пораженческа и от нея могат да следват само негативни сценарии.
Как нещо не може да стане е ясно, но българските инженери и специалисти не веднъж са показвали, как нещата могат да се случват. Дали първият компютър щеше да бъде създаден с участието на българин, ако и Джон Атанасов смяташе, че „това няма как да стане“? Колкото повече произвеждаме, толкова по – конкурентна икономиката ще имаме и толкова повече възможности ще имат хората. Проста пазарна логика. А енергетиката е част от себестойността на всяко производство, което я прави продукт с висока добавена стойност.
Общоизвестен факт, като това, че земята е кръгла. И в крайна сметка, ако десетилетия сме били износител, държава, която гарантира стабилността на енергетиката в целия Балкански регион, изградили сме толкова много професионалисти, защо да не можем да си трансформираме централите? Дори поставянето на цели като запазване на българското енергийно производство са пораженчески.
В глобалния променящ се свят възможностите да рестартираме икономиката си, така че да бъдем водещ производител не само на Балканите, но и за цяла Европа е далеч по – предпочитан.
2. Диверсификацията или повече-то, което води до повече гъвкавост.
Ако ТЕЦ Бобов дол произвеждаше електрическа енергия от 5 суровини, вместо само от въглища, сега нямаше да се задава въпросът, ще успеем ли да я съхраним. Точно такъв е идейният вариант на програмата им за трансформация. Въглищата ще бъдат заменени с природен газ, биомаса, биогаз и други био горива. 100 мегаватовият фотоволтаичен парк, който вече се вижда на мястото на стария им сгуроотвал, пък е първата стъпка към производство на зелен водород. Колкото повече са суровините в микса, толкова по – гъвкава става централата и по – конкурентна цена може да предложи. Логиката и за непрофесионалист в областта е ясна и тезата, че по – добре да не се опитва да се трансформира, защото е скъпо, все повече издиша.
3. Баланс при ходене по тънко въже.
Най-просто казано, електричеството, което потребяваме във всяка минута, трябва да бъде обезпечено с производство в същата тази минута. Разликата между двете се нарича небаланс, който се покрива обикновено с по – висока от средната цена. Ако произвеждаме електрическа енергия само от слънце, в тъмните часови пояси трябва да има друга мощност, която да компенсира отсъствието на фотоволтаичното производство.
Конвенционалните централи – тези, които произвеждат от суровина, която може да бъде на разположение 24/7, са важни за осигуряване на точно този баланс. Когато се отказваме от природния газ, приет като преходно гориво, ние се отказваме от възможност да осигурим този баланс със собствено производство, а планираме това да стане с внос на електроенергия от съседни страни. Да внасяме вместо да изнасяме е гибелно, за която и да е икономика.
4. Сигурно или сигурност.
Гарантиране на националната енергийна сигурност е по – сложна тема, която цел е достатъчно важна, за да се описва повърхностно. Достатъчно е да се знае обаче, че европейската сигурност е пъзел от сигурността на отделните и членове. Сигурно някак можем да се оправим и без да произвеждаме електроенергия от конвенционални централи, но със сигурност техният напън да се трансформират и да продължат да работят заслужава уважение, защото точно те днес обезпечават енергийната система, заедно с АЕЦ Козлодуй.
5. Хората в центъра на смисъла.
Целият замисъл на Зелената сделка е да се направят усилия в името на хората – тяхното здраве и благополучие. Да оставим хиляди на улицата без препитание, закривайки централи, да внасяме ток вместо да изнасяме, да свиваме индустрия, защото себестойността и става все по – нерентабилна най – малкото, ползвайки почти 100% вносни суровини със сигурност не е резултат, който ще повиши благосъстоянието на хората.
Трябва да стискаме палци ТЕЦ-овете ни да се трансформират и да продължат работа – ТЕЦ Бобов дол и целият комплекс Марица изток и всички въглищни топлофикации. За собствениците им може да се окаже по – доходно да ги нарежат за скрап. За хората и родната икономика обаче смисъл има всеки произведен мегават на българска земя.
Земеделските площи са за земеделска продукция, а превръщането им в сиви метални полета с наредени фотоволтаични паркове е двоен удар върху икономиката и тъжна, много тъжна гледка.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Кабинетът “Радев” няма да замрази ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Днес постепенно ще започнете да преминавате към