поставя под съмнение сметките в нашия Бюджет на промяната, който залага на амбициозните 4,8%.
Вдигането на лихвите означава силово намалявне на търсенето и на цялото потребление, което е обратното на очакван растеж – елементарно е.
„Когато инфлацията пада, и икономиката се забавя”, обяснява шефът на Фед. Но гарантира, че няма да допусне навлизането на американското и оттам на световното стопанство в нова глобална рецесия.
„Трябва да се справим с последиците от икономическите ефекти на пандемията”, обясни мерките, които се вземат Пауъл. Той има предвид хвърлянето на огромни финансови средства от правителствата в икономиката по време на локдауните, което и продължава. „Вместо традиционната рецесионна динамика, постигнахме растеж, който би отнел много повече време в нормални обстоятелства”, допълва председателят на ФЕД.
Пазарите обаче имаха негативна първоначална реакция със сериозни спадове на неговите добре подбрани и убедителни думи. И то независимо, че подобна стъпка се очакваше да бъде направена, при това отдавна. Макар невинаги да звучеше уверен:
„Не мисля, че е възможно да кажем точно как ще се развият нещата. Но мисля, че имаме достатъчно място за вдигане на лихвите, без да заплашим пазара на труда”.
Както в САЩ, така и в България, има рекордно ниска безработица. В Щатите, където за декември тя е 3,9% при 5,9% лятото, даже наричат положението „пълна заетост”.
ФЕД, отново през март, ще приключи и програмата си за стимули, с която натрупа 9 трлн. долара портфолио, удвоено по сума от март 2020 г., за да се избегнат верижни фалити.
Месеци наред Фед отказваше да вдига лихвите, за да стопи инфлацията, обяснявайки това с „трудностите за новото отваряне на икономиката”. Пауъл смени рязко курса през ноември, тъй като се оказа, че поскъпването се развива по-зле от прогнозите на американската централна банка.
Кристиян Георгиев
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Ха напред, ха назад ! Червени бели Гъзове !
Държавата предвижда 30% увеличение на ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия