Свързани новини

01.09.2009 15:48

160 млн. лв. акциз губи хазната от алкохол менте

Видян 2612 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

В държавната хазна не влизат около 150-160 млн. лв. акциз от нерегламентирани производители на алкохол. Това каза на  пресконференция вчера председателят на Националната лозаро-винарска камара (НЛВК) Пламен Моллов. По данни на бранша сивият сектор е близо 50 на сто.


Броят на регистрираните малки обекти за дестилиране на алкохол в страната обаче е едва 1665, сочи информация на Агенция „Митници“.


По данни на НЛВК те са общо 9000, или в страната има 7335 нерегламентирани такива обекта. Всички нелицензирани производители на алкохол според камарата произвеждат между 35-40 хил. тона ракия и така се спестява акциз от 150-160 млн. лв. За шестмесечието на тази година обаче тези малки обекти за производство на алкохол са платили само 160 хил. лв. акциз.


За сравнение - платеният акциз от лицензираните производители на вино за миналата година е 108 млн. лв. Най-големите от тях са винпром „Пещера“ и винзавода в Карнобат. Представителите на камарата внасят годишно 90 на сто от акциза.


Сблъскваме се с един узаконен сив сектор, който по мащаб е по-голям от легитимната част на сектора, категорични са от гилдията.


В населени места с малък брой жители има по няколко такива обекта, изтъкват от НЛВК. Това води до заключението, че те съществуват, не за да се произвеждат по 30 л. годишно за домашно ползване, а обслужват съвсем други търговски интереси.


За първите 6 месеца на тази година износът е намалял с 30% в сравнение със същия период на 2008 г. Тогава на най-големия пазар – руския, сме изнесли 62% от 873 хектолитра вино. В момента износът за Русия и заради кризата е намалял над 25%.


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

към хороскоп хороскоп

близнаци