21.07.2016 11:23

10% данък за лично ползване на служебни активи, прие НС на първо четене

Видян 4165 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

    


      Ползването на фирмени автомобили, телефони и друга техника за лични нужди ще се облага с "плоска" ставка от 10%, вместо върху сумата да се дължат и данък общ доход, и осигуровки. Това прие на първо четене парламентът с 91 гласа „за”, 5 „против” и 36 „въздържал се”.


  Промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, станали известни като данък "натура", бяха предложени от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) и група народни представители. 


    Това е нов ред за облагане, свързан с "данък уикенд", след като от началото на годината влязоха в сила неясни текстове за това как компаниите да отчитат ползването на фирмени коли, имоти или телефони за лични цели и да връщат съответната част от ДДС-то на държавата. Заради липсата на този обещан още през февруари ред много компании отложиха декларирането, че фирмени активи се ползват и за лични нужди. По тази причина в бюджета през първите месеци влязоха минимални суми от този "данък уикенд".


   Сега приетите промени предвиждат работодателят сам да реши дали той да плати този данък или служителят да бъде обложен с него.


  Едновременно с това се предлага тези доходи да не са и обект на задължително обществено и здравно осигуряване.


Активите за лично ползване са групирани в три категории: превозни средства, недвижимо имущество и активи, различни от посочените в първите две категории.


За различните видове активи е предвидено данъчната основа да бъде 20 на сто от общия размер на разходите за съответния актив, освен ако данъчно задълженото лице не обоснове документално друг размер на основа.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Бате Гошо:

 

- Какво е секс прaвилото за есента?

- Пaртньорът с хремa е винаги отдолу!!!

 

към хороскоп хороскоп

козирог

Приятелите и социалните контакти ще играят ключова роля за вас

Приятелите и социалните контакти ще играят ключова