Бежанци от Сирия напуснаха лагера в София и дойдоха на квартира в Благоевград, съобщава "Струма.бг.".
Семействата на братята Мохамед и Али Заят, както и още двама техни братовчеди, са намерили подслон в къща на ул. „Илинден“. В дворчето играят три дечица - две момиченца и едно момче, които говорят на арабски. В жилищната кооперация се влиза през три външни врати, които са заключени. Млада жена със забрадка отваря едната врата и на развален английски обяснява, че са бежанци от Дамаск. Казва, че са общо 9 човека - 4 мъже, 2 жени и 3 деца. Обяснява, че съпругът й знае малко български, но сега е навън. Чужденците обитават сутерен, ползван преди години за механа.
„Араби са, но не знам точно какви. Живеят тук отскоро с децата. Едни си отиват, други идват”, казва учителката Жана Милкова от Седмо СОУ „Кузман Шапкарев“, която живее на първия етаж над сутерена.
Помещението е собственост на Венета Станкева, която има апартамент в кооперацията, но и него го е дала под наем на турски студенти. Тя си седи в къщата в село Логодаш, поясни директорът на Общинска банка - Благоевград Захари Хаджийски, който живее на последния етаж на кооперацията. Съседите научили, че сирийците се махнали от софийския лагер за бежанци, тъй като техният брат е в Благоевград.
„Аз съм роден в Сирия, но от 23 години живея в България. Имам дъщеря на 17 години, която живее при майка си в Кюстендил. Разведени сме и аз имам друга жена, с която отворихме този магазин в Благоевград. Ние сме палестинци, макар че сме родени в Сирия. Живеем в палестинския квартал „Ярмок” в Дамаск, който вече е сринат до основи. Когато говорихме по скайпа с роднините, чувахме стрелбите. Братята ми избягаха и дойдоха в България. Сега там остана само майка ни. Всички те разчитат на мен, храня 12 човека. Много е трудно, само квартирата им е 200 лв. Помага ни палестинското посолство и Българският червен кръст”, разказа търговецът Ахмед Заят, който продава най-разнообразни стоки. Помага му втората жена, която работи и като готвачка, за да изкарат пари.
„Жал ми е за децата. Ходя и купувам храна и дрехи втора употреба. Те са хора като нас. Искат да работят - да копаят, да мият коли, ама не разбират езика. Затова ще ходят в Германия. Там е другият брат на мъжа ми“, обясни българката, която сега живее с Ахмед в Благоевград.
Благоевградчанката Таня Методиева също е приела присърце проблемите на бежанците, вероятно защото е живяла дълго време в Сирия. Тя говори перфектно езика и се е заела да оправя документите на бежанците в община Благоевград. „Това са бежанци от Сирия, чиито къщи са сринати със земята. Те имат хуманитарен статут и са под закрилата на ООН. Написах писмо до кмета на Благоевград, за да получат регистрация като чужденци. В момента не разполагат с пари и документи. Чух по новините, че държавата дава 65 лв. на месец на човек, но тия хора не са получили 1 стотинка в лагера за бежанци в София. Те са на издръжката на брат си. Той също изнемогва. Притесняват се, че сега може и тока да им спрат. Получават пакетирани храни от БЧК, но децата не са яли месо и пили мляко от 6 месеца”, каза по телефона за „Струма“ благодетелката на сирийците бежанци Таня Методиева, която е на лечение в Банкя.
37-годишният бежанец Мохамед Зият разказа, че в Сирия са имали магазини, а пристигнал в България само с 20 долара. Останалите пари дал на турските каналджии. Избягали от Дамаск, стигнали до Одрин, но целта им била да се доберат в България при брат му.
„Първоначално каналджията поиска 200 долара на човек, за да ни прекара до българската граница. Взе парите и повече не се появи. После дойде друг и аз му дадох още 400 долара. Вървяхме 8 часа с жените и децата през гората. Заловиха ни полицаите и ни откараха в лагера за бежанци в София. Там изкарахме 3 месеца. Досега съм получил около 200 лв. В София ни казаха да се оправяме сами. Ако мога да започна работа в Благоевград, бих останал тук, защото много ми харесва градът. Жена ми също има професия - тя е медицинска лаборантка. Продаде златните си пръстени, за да има какво да ядем. Иначе другият вариант е да отидем в Германия при другия си брат, който там има магазин“, разказа Мохамед.
Той разхожда малкия си син в градската градина на Благоевград, като компания му прави неговият братовчед Али Айди. 28-годишният младеж е учил за банкер в Дамаск, но войната прекъснала студентското му обучение.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!
Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия