15.04.2010 09:45

Онкоболна осъди здравното министерство за 100 000 лв.

Видян 2628 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

100 000 лв. ще заплати Министерството на здравеопазването на онкоболната Ангелина Бонева за това, че не й е осигурило навреме животоспасяващи лекарства, съобщи БГНЕС. През 2006 г. оперират Ангелина Бонева с диагноза рак на щитовидната жлеза. Съгласно Наредба 34 лекарствата, които й се налага да приема след операцията, трябва да й се осигуряват от здравното министерство. След като лекарствата не са й осигурени и й се налага да си ги купува сама, на 19 септември 2007 г. болната завежда иск срещу Министерството на здравеопазването. След 3 години съдебни перипетии вчера излезе постановлението на Административен съд-София град здравното министерство да заплати на Бонева сумата от 100 000 лв. за нанесени неимуществени вреди.


Наредба 34 е за осигуряване на лекарствени средства при заболявания, които МЗ определя като приоритетни и ги изкарва от списъка на задължителното осигуряване по линия на Здравната каса, за да съкрати пътя им до болните. „В наредбата липсва ред за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Налице е непълно, несвоевременно и недостатъчно изпълнение на задълженията, произтичащи по силата на закона, което представлява бездействие на министъра на здравеопазването“, се казва в решението на съда.


Това е поредният случай, при който онкоболен осъжда МЗ. През през 2008 г. Теодора Захариева осъди министерството да й заплати 100 000 лв. за това, че през периода 2003-2004 г. не й е осигурило животоспасяващи лекарства.


Междувременно стана ясно, че номинацията на проф. Анна-Мария Борисова за министър на здравеопазването ще бъде преосмислена. Най-вероятно премиерът Бойко Борисов се е вслушал в съветите на експертите и на вестник Супер 19` и предложението - Борисова да заеме поста, ще бъде оттеглено.


Припомняме, че още на първата си среща с журналисти, предложената за здравна шефка проф. Борисова успя да  сащиса всички. Тя ги изуми с изпълнение на любимата си песничка „Който пие сутрин мляко, той дете ще стане яко“.


Първият тревожен сигнал за номинацията й дойде от лекарската колегия в София, която постави под съмнение качествата й за поста. „Не знам какво може да направи една жена министър, която няма опит“, коментира председателят на столичната лекарска колегия д-р Методи Маджаров.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

стрелец