В началото на декември областният управител на София Стефан Арсов внесе нарочен доклад в МРРБ за прехвърляне собствеността на минералната баня в Горна баня от държавата към Столичната община.
Процедурите са задвижени и приключването им ще даде възможност да бъде реставрирана още една софийска баня.
Забележителността в Горна баня е паметник на културата, но от десетилетия стои затворена заради незавидното си състояние.
Казусът е отпреди 7-8 месеца, когато с кмета г-н Терзиев застанахме публично пред столичани с обещание банята да може да бъде реставрирана във вида, в който трябва да бъде – коментира пред БНР-Радио София Стефан Арсов - областен управител на София град.
"През последните няколко месеца ангажиментите на областната администрация са изпълнени. Процесът по прехвърлянето е малко по-бавен, в момента от Столичната община е поискана обосновка, но вече сме на финалната права. Предполагам до края на годината или началото на следващата това решение на Министерския съвет да бъде взето. Банята заслужава да бъде символ и флагман на този столичен квартал".
При парк "Врана" пък вече бе осъществена обратната процедура и от общинска собствеността вече е на държавата.
По думите на Арсов до края на следващата седмица ще бъде готов планът за управление на "Врана", за има ясни стъпки за бъдещето, независимо кой е областен управител.
"Планът е между 300 и 400 страници, подготвя се от професионалисти – биолози, ландшафтни архитекти, преподаватели от Лесотехническия университет.
До този момент - в рамките на няколко месеца бе подновена опасна дървесна растителност, предстои да се закупят кошчета и пейки за алеите, ще се оправи и оградата, която на места липсва, закупихме дрон, за да може да се следят дърветата – става дума за 950 декара.
Надявам се паркът да продължи да се развива и да се възстановява, за да може до няколко години отново да бъде символ, историческа и културна ценност на България."
Колкото до евакуираните жители на напукания блок в жк. "Хаджи Димитър", Арсов уточни, че държавните жилища, в които са настанени, са предоставени на засегнатите семейства за 5 години.
От Столичната община не са се обръщали към областната управа за справяне със сметосъбирането досега, но личните впечатления на Арсов са, че проблемът в "Люлин" не е овладян.
Наталия Каменова
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Докато държавното дружество тъне в одити ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Сезонът на вашия рожден ден ви носи силен творчески