"Ако мислим, че еврозоната, като влезем вътре – тя ще се срине, ами тя и ако в момента се срине – ние с лева сме приключили. Това трябва да го знаем. Нямаме финансов суверенитет от 1997 г." С тези думи депутатът от ГЕРБ Тома Биков подчерта в предаването „Денят започва“, че въпросът за еврозоната не е дали да се присъединим, а кога и как ще стане това – защото българският лев де факто вече е обвързан с еврото.
Според Биков в настоящия дебат около еврозоната липсва ключов отговор от страна на президента Румен Радев – именно неговата лична позиция.
„Аз не съм чул той какво мисли по въпроса. А ако някой трябва да бъде информиран и да изрази мнение, това е именно президентът. Интересува ме дали според него България е готова за еврозоната от 1 януари 2026 г. Той не го прави, а според мен с това трябваше да започне. Позицията, в която нямаш мнение, а питаш всички останали…“, заяви Биков.
Относно евентуалните политически щети заради подкрепата на ГЕРБ за членство в еврозоната, той беше категоричен:
„Ако е имало щети, които да понесем, ние сме ги понесли. Имаме последователна позиция по този въпрос. Със сигурност не спечели консенсусът, както г-н Радев заяви. Ако целта му е била да изгради обществено съгласие, то по-скоро създаде нов повод за противопоставяне.“
Според него стратегията на президента е да протака темата максимално дълго, може би до есента, докато се водят дебати в Конституционния съд:
„Ако бяхме решили да правим референдум, си представете как щеше да изглежда държавата ни. Ние искаме извънреден конвергентен доклад, а президентът не казва на правителството – ‘чакайте, не го искайте’. Ще изглеждаме ли сериозно? Европа казва: ‘Заповядайте в еврозоната’, а ние – ‘Не, няма да дойдем’. Това трябваше да се реши преди 2020 г., преди да влезем в чакалнята. Съжалявам, че не направихме референдум за влизането в ЕС.“
По отношение на подготовката за еврозоната, Биков е оптимист:
„Мисля, че се взимат мерки и съм убеден, че те ще сработят. Това е и причината да се попълват регулаторните органи – защото от тях зависи контролът върху част от процеса.“
Накрая той подчерта, че основната цел на правителството, освен влизането в еврозоната, е стабилизацията на държавата след дългата политическа криза:
„Голямата цел беше да се преодолее политическата криза и да се стабилизират институциите и обществото. Вече има известна стабилизация. В условията на сложен парламент с 9 партии и опозиция, която също е разпокъсана, нещата се успокояват – макар и трудно.“
Кирил Пламенов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Скъпи бивш журналист Биков , за твое сведение ако евро-зоната се срине днес , левът ще оцелее, защото ще го завържем за американският долар . Догодина 01.01.2026 г., когато вие утрепете българския лев и евро-зоната се срине няма да има какво да завържем за долара .
Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще връчи ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Възрастна дама иска да паркира колата си. Намества се между колите и блъска предната кола. След това блъска и задната.
Към нея бавно се приближава полицай и пита вежливо:
- Мадам, по слух ли паркирате?
Приятелите и социалните контакти ще играят ключова