Заключваните деца от Стара Загора казват, че майката много се е страхувала от външния свят

Свързани новини

17.07.2024 12:23

Заключваните деца от Стара Загора казват, че майката много се е страхувала от външния свят

Видян 2271 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Шокиращ случай от Стара Загора. Две деца са били заложници в дома си в продължение на четири години. Майка им ги държала заключени. Децата – на 14 и на 17 години, не са ходили на училище и са излизали само през нощта.


Майката е с психично заболяване - имала страх от външния свят, съобщи омбудсманът на Стара Загора Иванка Сотирова. Тя каза още, че първият сигнал за случващото се е бил подаден в края на 2022 г. Водила дълга битка с институциите, за да се стигне до момента, в който децата били изведени от дома. Майката е настанена в лечебно заведение.


През 2023 г. роднина на двете деца търси помощ при Сотирова. Разказва ѝ, че борбата децата да бъдат изведени продължава от 3 години. Майката на децата отключва заболяването впоследствие, започва да изпитва страх от външния свят.


По думите ѝ Агенцията за закрила на детето, националният омбудсман, Районната прокуратура и представителите на социалните грижи в града не са реагирали на сигналите ѝ. „Нещата се решиха финално, когато събрах представителите на всичките институции при мен и буквално, с изключителна настойчивост, ги накарах да се вземе прокурорска заповед. Вече имах информация от близките, че продължават да живеят на адреса, но не допускат никой за контакт”, посочи Сотирова.


Друг проблем, с който се сблъсква омбудсманът в Стара Загора е, че в града няма детски психиатър. „Майката беше изведена и въведена за лечение. Децата са поети от близките, където са и до днес”, съобщи тя.


„Децата са в нормално психическо състояние, адекватни и много интелигентни. Имат богат речник, но все пак са десоциализирани, това е проблем. Имат огромното желание да встъпят в училищна среда. Вече успяха да вземат първите изпити за една пропусната година. През септември ще проучим как могат да вземат две години за една, за да могат да влязат в естествената си възрастова група”, отбеляза Сотирова.


Омбудсманът на Стара Загора няма контакт с майката. „Близките ѝ казват, че е излязла от болницата. Трябва да се лекува. Няма обяснение за държанието си. Децата са споделяли с мен, че тя много се е страхувала от външния контакт. Понякога са излизали нощем, за да ходят да пазаруват в денонощните магазини. Пълна изолация”, каза Сотирова.


Семейството вероятно е имало финансова помощ от близки и роднини.


 


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:

- Какво значи това?

Той:

- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.

Тя:

- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!

към хороскоп хороскоп

водолей