Ако започне ефективна стачка на миньорите и енергетиците, ще ни се наложи внос на електроенергия, по-скъпа от произвежданата от въглищните централи.
Това каза пред БНР енергийният експерт д-р Иван Хиновски, бивш депутат от ИТН, бивш председател на парламентарната комисия по енергетика.
Според него дори да се изтеглят териториалните планове, които управляващите внесоха в ЕК, това ще е "спирка по пътя към някакво ново решение":
"Решенията са в две посоки. Първата е обявяване на международен търг за инвестиционни намерения. Така направи Полша и привлече 4,5 млрд. евро инвестиции като компенсация за частичното затваряне на мините. Българските управляващи не осъзнават необходимостта от конкретни действия. У нас няма такава инициатива. ... Второто - на балансиращия пазар трябва да бъдат извършени радикални промени през Закона за енергетиката и въглищните централи да получат своя пай в икономиката на енергийната система. ... Други производства комфортно работят по 4 часа и оставят щафетата на въглищните централи, които по време на вечерния връх (на потребление на електроенергия - б.р.) се пържат с поддържането на енергийната сигурност".
По думите на д-р Хиновски е безспорно, че ТЕЦ-овете отживяват времето си:
"След 20-30 години няма да има и резервни въглища, но в този период се разработват технологии, които улавят и използват въглеродния диоксид за други производства".
Електроенергията от въглищните централи е с цена от 320 лева за мегаватчас, съобщи енергийният експерт.
Той изказа мнение, че ЕК е нарушила договора със страните от ЕС във връзка с тренда на цената на въглеродни емисии:
"В споразумението, което сме подписали, пише, че въглеродните емисии ще се повишават до 2030 г., когато ще стигнат 60 евро. Днес е 2023 г., а имаме 100 евро наказателни емисии. Това не е по договора, който сме подписали. Полша ще заведат дело срещу този административно управляван ход на цените на емисиите. Можем и ние да започнем дело".
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Докато държавното дружество тъне в одити ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Сезонът на вашия рожден ден ви носи силен творчески