Американският петролен гигант ExxonMobil оспорва пред Общия съд на ЕС предложението на Европейската комисия за облагане на свръхпечалбите на базираните в Европейския съюз петролни и газови компании, съобщиха от компанията, пише Политико.
В иска, подаден чрез дъщерни дружества в Германия и Нидерландия, се твърди, че мярката е данък, което е право, запазено за националните правителства, и се оспорва използването на член 122 от Договора за ЕС - извънредна процедура, която изключва Европейския парламент - за приемане на законодателството.
Брюксел въведе новия данък през септември като част от пакет от мерки, целящи да ограничат рязкото покачване на цените на енергията. Скоковете на цените помогнаха на петролните и газовите компании да реализират рекордни печалби през последните месеци, но също така доведоха до повишаване на сметките за енергия за потребителите и предприятията.
Данъкът, който трябва да влезе в сила от 31 декември, ще бъде 33% върху всяка облагаема печалба на петролните компании през 2022-23 г. , която е с 20% или повече над средната им печалба между 2018 и 2021 г. Очаква се тя да донесе на блока приходи в размер на 25 млрд. евро (26,5 млрд. долара).
Exxon, един от най-големите доставчици на петрол в ЕС и основен инвеститор в европейската рафинерия, признава, че високите цени на енергията "тежат на семействата и бизнеса", но твърди, че данъкът ще има обратен ефект и едва ли ще помогне на блока да намали сметките си. Говорителят на Exxon Кейси Нортън заяви, че това обаче "ще подкопае доверието на инвеститорите, ще обезкуражи инвестициите и ще увеличи зависимостта от вносни енергийни и горивни продукти"
Сега Общият съд на Европейския съюз трябва да реши дали да се произнесе по иска на Exxon, като според анализатори производството може да продължи през по-голямата част от следващата година.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Тези хиени искат само да печелят и правят свръхпечалби на всякъде за чужда сметка, така е и у нас, благодарение на Костов и Мутрата, които срещу рушвети и комисионни дадоха на концесия всички природни богатства на България за без пари
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни.