Шведската оферта е значително под зададения бюджет, одобрен от българския парламент. "Швеция предложи на България 10 нови изтребителя Gripen, напълно съвместими с НАТО и напълно в съответствие с техническите и оперативните изисквания, както и със зададените от страната бюджет и срокове за доставка", обявиха шведите.
Шведската държава изрази "голямо разочарование и тревога" от решението на българското Министерство на отбраната да прекрати едностранно преговорите с Швеция за закупуване на изтребители.
"С голямо разочарование и тревога научихме за намерението на българското Министерство на отбраната едностранно да прекрати преговорния процес с Швеция за закупуване на изтребители, предаде Епицентър.
В рамките на ясно дефинирана тръжна процедура, съдържаща набор от прецизни критерии, българското Министерство на отбраната е стигнало до заключение, че Gripen е най-способната платформа по отношение на оперативната ефективност.
В допълнение, шведската оферта е значително под зададения бюджет, одобрен от българския парламент, като по този начин оставя съществен резерв за покупката на оръжия и оборудване, включително и такива, за които се искат лицензи от САЩ.
Придобиването на такива лицензи никога не е представлявало пречка за другите страни членки на НАТО, които летят на Gripen”, се казва в съобщение на шведската страна, цитирано от bTV.
"Швеция предложи на България 10 нови изтребителя Gripen, напълно съвместими с НАТО и напълно в съответствие с техническите и оперативните изисквания, както и със зададените от страната бюджет и срокове за доставка.
С Gripen България може да има най-добрата в света ПВО защита с ракетата Meteor и българските ВВС ще могат да гарантират сигурността на българското въздушно пространство след само 24 месеца", се казва още в него.
Реакцията дойде, след официалното съобщение от българската страна, че правителството е избрало американските F-16.
В същото време, американската "Локхийд Мартин" излезе с позиция, в която се казва, че компанията "приветства внасянето за разглеждане от Министерски съвет от министъра на отбраната Красимир Каракачанов и министъра на икономиката Емил Караниколов на доклад за избор на нов боен самолет за българската армия, който предлага България да започне преговори за закупуване на изтребители F-16 Блок 70 от САЩ".
"Това е голяма новина за националната отбрана, индустрията и икономиката на България. Българските военновъздушни сили ще разполагат с един от най-усъвършенстваните бойни изтребители на въоръжение в НАТО. За икономиката и индустрията на България това ново дългосрочно партньорство със световен технологичен лидер като Локхийд Мартин ще донесе много ползи.
Ние сме готови да продължим да подкрепяме американското правителство и нашите български партньори по време на преговорите за сключване на договор.
"Локхийд Мартин" се ангажира пред България да работи съвместно с американското правителство по проучването на възможностите за намаляване на разходите в следващия етап от процеса по придобиване на изтребители.
Съгласно принципите на програмата за чуждестранни военни продажби (FMS), цената, посочена в писмото за предложение и приемане (LOA), се определя от американското правителство след консултация с компаниите и правителството, което придобива техниката", пише още в текста.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
ИСТИНАТА ЗА ДАЛАВЕРАТА С F-16: КОМИСИОНА 1,7 МЛРД. ЛЕВА Братя баламурници и данъкоплатци, Ако е вярно, че сме се изръсили с 2,5 млрд. лева за 60-годишните таратайки F-16, значи сме дали за тях около $1,5 млрд. По днешния курс. В щатски долари един купен от Баце и агент Иван самолет струва на нас, данъкоплатците, $188 млн. Така, всички световни медии преди няколко месеца оповестиха, че Бахрейн са купили от САЩ 16 изтребителя F-16 за общо $1.1 млрд., което значи, че цената за тях на един самолет е… $68 млн. Тази цена, братя баламурници, е точно 2,8 пъти (280%) по-ниска от цената, която сме платили ние. Излиза, че комисионата от сделката, ако имаме предвид платената от Бахрейн цена, е кръглата сума $120 млн. на изтребител, или общо за 8-те купени F-16 е $960 млн. Комисионата, ако така наречем загадъчната разлика в цените за нас и за братята бахрейнци, в проценти е 176%. В лева тази сума е 1,7 млрд. лв. Значи, става въпрос, Цацинко, за комисиона 176%, колкото е при магистралите, спортните зали, европроектите и санирането, или реално $960, а в лева – само 1,7 млрд. лв. Само 1,7 млрд. лева! Нищо работа. С тези същите пари 2,5 млрд. лева, тъпо дадени от Баце за ненужните таратайки, можеше 50 000 български семейства на образовани родители да бъдат стимулирани с 50 000 лева да имат трето дете, и така поне малко да се противопоставим на Демографската катастрофа. Както знаете всеки час намаляваме с 9 души, като етническите българи намаляват с 13 души, а циганите се увеличават с 4 души. И изчезваме, без да имаме нужда да ни пазят осем 60-годишни таралясника. Но, противодействието на Демографската катастрофа, братя, у нас е невъзможно, защото то не дава възможност за корупция, комисиони и крадене. ЧЕСТИТИ ВИ ФАЛКОНЧЕТА, БРАТЯ БАЛАМУРНИЦИ! НАЗДРАВЕ! И СИ ВЗЕМАЙТЕ РОЗОВИТЕ ХАПЧЕТА!
прахосват парите ни ,а пенсионерите гладут и мизеруват,но властта вилнее.....
купиха ЦЦ да плаща високи цени за стари бръкми с нашите мизерни пенсии....
Докато държавното дружество тъне в одити ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни. Динамиката в сряда изисква от вас да намалите темпото,