Новите бойни машини за пехотата, които предстои да бъдат закупени със заделени за тях 1.2 млрд. лева, ще се произвеждат в България, стана ясно от посещението на премиера Бойко Борисов и вицепремиерите Красимир Каракачанов и Томислав Дончев в завод ТЕРЕМ - Хан Крум в Търговище.
"На това предприятие ще бъде възложена модернизацията по натовски стандарт на бронираните машини на българската армия. Като възложим работата на български завод, държавата ще спести милиарди левове и ще открие нови работни места", написа Бойко Борисов в официалния си профил във Фейсбук.
"Сега да видиш как ще ги изпипаме тука - немски скоростни кутии, американско-британски мотори, наши боеприпаси, руското шаси", обобщи Бойко Борисов с медиите и "майсторите". Той допълни, че в БАН и във военни научни институти се работи по нови оръжия и системи за защита, съобщава Епицентър.
"Амбицията ни е проектът за модернизиране на машините за Сухопътните войски да бъде реализиран в български предприятия и в процеса да бъдат ангажирани български учени, инженери, механици", обяви министър-председателят Бойко Борисов. По думите му, това ще позволи отпуснатите средства от държавния бюджет да останат в България, ще спомогнат за развитие на научния потенциал и за повишаване на жизнения стандарт.
„За съжаление, не така е било през последните години. Най-лесно е да се купува, да се харчат парите на данъкоплатците“, коментира вицепремиерът Томислав Дончев. Той посочи, че желанието на правителството е да бъде ангажиран целият индустриален и научен потенциал на страната. „Ако този потенциал бъде развит, той ще може да намери и други клиенти“, посочи Дончев.
В момента тече междуведомственото съгласуване на проектите за инвестиционни разходи за придобиване на основна бойна техника за Сухопътните войски и на нов боен самолет. Очаква се те да бъдат внесени за разглеждане от Министерския съвет на заседанието на 9 май, посочи вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
"С коалиционните партньори имаме различия, но имаме и обща цел - държавата да върви напред", каза Борисов, запитан има ли напрежение в коалицията след назначенията в КЕВР. „Ние имаме разписани коалиционни споразумения, придържаме се към тях“, обясни премиерът и заяви, че при него напрежение няма, а е точно обратното.
„Виждате, работим много добре с всички министри и вицепремиери. Разбирам, че е модерно да се създават непрекъснато напрежения, но ви връщам една година назад. Тогава, когато трябваше да се създаде правителство. „Нито ВМРО ще стане ГЕРБ, нито ГЕРБ – ВМРО. Имаме своите различия, които ще останат винаги, но имаме обща цел – държавата да върви напред, да е по-стабилна и по-успяла“, каза още Борисов.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
За вас този ден бележи началото на нова лична фаза. Ако