Свързани новини

23.02.2009 09:30

БГ-емигрантите изпратили 1,9 милиарда долара у нас за година

Видян 2642 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Българските емигранти са изпратили в родината си близо 1,9 милиарда щатски долара през 2007 г. по данни от Световната банка, цитирани в изследване на Мила Манчева от Центъра за миграционни анализи и практики, предаде БГНЕС.


Тези и други сведения Манчева ще представи днес в Кърджали в доклада си пред обществената дискусия в рамките на проекта „Пътуващ мегдан – да свържем публичните пространства”. Тя посочва още, че по данни от Световната банка паричните трансфери на мигрантите към техните родни места възлизат приблизително на 318 милиарда щатски долара през 2007 г. От тях 38,6 милиарда са изпратени към страните от европа и централна Азия. Получените от нашенците по света 1,9 милиарда поставят България в десятката на страните с най-висок абсолютен обем емигрантски трансфери. По този показател страната ни е 6-а след Румъния /6,8 млрд./, Полша /5 млрд./, Сърбия /4,9 млрд./ и Руската Федерация /4 млрд./. Важността на емигрантските трансфери за страните от региона се демонстрира от факта, че те се оказват вторият по обем източник на външно финансиране /след преките чуждестранни инвестиции/ за местните икономики, посочва Мила Манчева в изследването си. И още, че реалният принос на тези средства за развитието на икономиките на „емигрантските” страни остава предмет на диаметрални спорове сред специалистите.


В дискусията днес, насрочена за 16 ч., се очаква участието на областната и общинската управа, както и на бизнеса и политиците. Проектът се осъществява от Центъра за антропология на местата и комуникациите към Научно-изследователския сектор на Софийския университет „Св. Климент Охридски” и е финансиран от Тръста за развитие на гражданското общество в Централна и Източна Европа. Целта е чрез провеждането на обществени обсъждания по значимата тема за миграцията в 5 български града – Кърджали, Видин, Бургас, Шумен и Благоевград, да се насърчи мобилността на гражданския опит в страната и да се възстанови единството на накъсаното ни национално публично пространство, твърдят организаторите.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Трима души са открити мъртви в общежитие в Ловечшко

Има задържан по случая с откритите три тела в Угърчин

Трима души са открити мъртви в общежитие ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Във Фейсбук:


 

- Здравейте група! Пия билката шафран, но не знам за какво помага


 

Коментар:


 

- И аз пия ракия - без да знам за какво помага...от 36 години, най-редовно без да пропускам вечер...

към хороскоп хороскоп

козирог

Приятелите и социалните контакти ще играят ключова роля за вас

Приятелите и социалните контакти ще играят ключова