България заема едно от първите места в Европа по броя на самоубийствата сред децата и юношите. Затова алармираха психолози, работещи по проекта "Училище без насилие".
От данните на Световната здравна организация, както и от последното изследване на тормоза върху деца е ясно, че страната ни се нарежда в челото. Всяка година над 50 деца се самоубиват, а през миналата 2007 г. броят им е нараснал дори на 53. Ако обществото не се намеси, картината ще стане още по-ужасна, казва пред вестник "Монитор" социалният психолог Иван Игов, който е програмен директор на проекта "Училище без насилие". В преобладаващата си част самоубийствата са следствие на системен тормоз. Системният тормоз е най-тежката форма за упражняване на натиск върху децата. Според психолозите за системен тормоз се говори, когато върху едно и също дете е оказвано въздействие поне веднъж седмично.
Още ужасяващи данни сочат, че по света средно около 14-15% от юношите и децата са подложени на тормоз, докато у нас този процент надхвърля 20 на сто. Юношеската група живее в свой собствен свят и е трудно разбирана от възрастните. Не случайно преди дни една майка в Пловдив ми каза, че е разбрала, че дъщеря й е била тормозена, когато я свалят от перваза на прозореца. Само преди седмица в елитно столично училище се разиграла една смразяваща история. При училищния психолог идва момиче от 8-и клас със синини по врата и казва, че нейн съученик се е опитал да я удуши. Когато извикват при психолога момчето и го питат защо е направил това, той отговоря откровено: защото не намерих нож. И се оказва по признание на ученика, че той ходил в междучасието да търси нож. След дълги разговори станало ясно, че момичето, което е било душено, и още една нейна приятелка в продължение на последните три месеца са се гаврили по всевъзможни начини с това момче. И понеже той не знае към кого да се обърне и какво да направи, от жертва става насилник. По думите на психолозите големият проблем е, че в този процес между жертвата и насилника накрая всички са жертви. От изследвания става ясно също така, че в един клас от 25 ученици жертвите са 4-5 деца, а насилниците са 2-3. Това означава, че 20% са жертвите в училище, а в по-големите училища в София процентът дори е 22% от 6- до 19-годишна възраст.
Психологическият портрет на двата типа се оказва много близък. И насилниците, и жертвите са деца, които нямат необходимите социални умения, не знаят как са се справят, не знаят как да покажат себе си - едните го правят с насилие, другите са затворени, свити, едните в живота стават лузери, а другите престъпници. Данните в света показват, че от тези деца, които в училище са тормозели други деца, 60% от тях след това имат проблеми с правосъдието. Най-лошото е, че първият рефлекс в България е да подходим към насилниците с насилие. Според последните проучвания една трета от българските семейства действат агресивно. Така деца и юношите са научени на агресия в семейството. Те идват в училище с такива модели. Училището обаче не променя моделите, подчертават психолозите. Сега сред юношите "на мода" е кибертормозът, който се изразява в пускане на есемеси, в чата или в електронната поща на филмчета, на които жертвите са в компрометиращи ги ситуации. Проектът "Училище без насилие" е първата крачка, с която се прави опит да се помогне на децата и юношите да намерят начини са справяне с тормоза. Предвижда се от следващата година да заработи и неправителствена организация.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Кирил Петков спасил Бойко Борисов. За благодарност Бойко извадил спестовна книжка и му я дал.
- Но аз не мога да тегля от нея!
- Нищо, ще внасяш!