Сърденето, към което често прибягваме, когато нещо в отношенията с близък човек не ни пасва - например спираме да му говорим или пък се цупим, повишаваме тон или отказваме да го изслушаме, независимо дали към дете или възрастен, е грешка и признак на инфантилизъм, т.е. незрялост.
Днешният ни психологически лайфхак е посветен на правилната реакция в ситуации, когато не сме доволни или не сме съгласни, но целим не просто да покажем това, а и да получим по-добър резултат. И не е забит шамар, както мнозина от нас са склонни да действат, или поне да си помислят, в такива случаи.
Вълшебната дума е ВАЛИДАЦИЯ. Тогава, когато казваме и показваме: ВИЖДАМ, ЧЕ ТИ Е...
Това НЕ ЗНАЧИ: "ПРАВ СИ"! Значи просто, че другият е чут внимателно, разбран е и е взето предвид мнението му.
ВАЛИДАЦИЯТА Е УВАЖАВАНЕ. А НЕ ОМАЛОВАЖАВАНЕ, КОЕТО Е НАША ГРЕШКА
Когато детето реве, защото не получава нещо – примерно бонбон, не отстъпваме, не му го даваме, не го бием, но правим валидация:
"Мило дете, и на мен ми се яде бонбон, но не става сега".
Идеята е, че заявяваме кратко, ясно и категорично мнението си, без да оставаме съмнение, но с уважение, а не посредством смазване, обиди и агресия.
Същото отношение получават и възрастните, когато отиват на психолог. Там ги изслушват и им дават идея кое е ОК, а кое - не е в поведението им, как биха могли да различават едното от другото, така че да не изпадат в неприятни за тях ситуации. И евентуално им се дава посока на мислене и действие.
Валидацията е РАЗБИРАНЕ и установяване плюс СЪЧУВСТВИЕ/ЕМПАТИЯ.
Като въведение към решаването на проблема, тя е най-добрият старт в комуникацията, чрез която следим промяна на поведението на другия. Така е чудесна за прилагане и в личните ни отношения.
ПОНЯКОГА ВАЛИДАЦИЯ Е ПРОСТО ПРИСЪСТВИЕТО –
примерно при смърт в дома на наши близки, то се превежда от тях и от всички като: "Виждам те, до теб съм, когато страдаш, когато си обхванат от тежки емоции, без да искам да се натрапвам."
В ежедневието често правим грешката да изправяме на разпит близките си, когато на нас ни е криво по някаква причина, вместо да им го обясним, нападайки ги, даже когато виждаме, че и те не са във форма. Примерно: виждаме, че партньорът ни е имал тежък ден.
Начинът да направим валидация не е фалшива веселост, чрез която мнозина се опитват да я покажат. Не е и минаване на друга тема. В никакъв случай, както казахме вече, не е и бъркане в раната с въпроси. Освен, ако наистина сме толкова притеснени, че да направим една проба с общо питане: "Случило ли се е нещо...". В почти 100% от случаите достатъчна валидация е просто нашето присъствие. То само по себе си показва съчувствие и разбиране. Ако трябва, но САМО по негова воля - изслушваме и, ако ни пита, даваме мнение или съвет.
Същото правим и при голям успех: чрез валидацията на присъствието си, чрез взаимността на споделянето на мига, показваме и доказваме: "Радвам се, че се радваш".
Борис Ангелов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!