Защо фрешът е супер вреден и 4 лека срещу лоша форма, липса на настроение и умора
Непрекъснато се оплакваме, че сме уморени, едва ли не хронично, че нищо не може да оправи лошото ни настроение. Не е така! Има 4 лесни лека срещу всичко, което гнети душата. Изброени са в нашия днешен психологически лайфхак.
Първото се нарича Хроноритъм: да ставаме и да лягаме по едно и също време. Това не е само въпрос на създаване на добри навици, а мозъкът е влюбен в навиците - удобните повтаряеми модели. И още нещо: мелатонинът е главният противораков хормон!!!
Второто се нарича Хранене! Основният принцип не е в яростното броене на калории, което може да ни побърка или в следването на някакви диети или други ограничения. Трябва да знаем кое без усилия можем да избягваме и това е Омега 6, поради което наричат бързите закуски "отпадъчна храна". Защо? Защото възпалява организма, основно заради старата мазнина. Смята се, че средиземноморската диета е номер 1 заради зехтина. Но според учените най-полезно е маслото от авокадо – НЕ СТАВА КАНЦЕРОГЕН, както другите олиа. Т.е. карибска, вместо средиземноморска диета. Между другото, нефилтриран суров зехтин е също полезен. Другото най-вредно са газираните напитки – това е нещо истински токсично, т.е.- отровно.
И сега изненада! Фрешът също е вреден.
ФРЕШЪТ Е КОНЦЕНТРИРАНА ФРУКТОЗА И Е ТОКСИЧЕН ЗА ОРГАНИЗМА, ЗАЩОТО ЗА РАЗЛИКА ОТ ШОКОЛАДА ПРИМЕРНО НЕ СЕ ПРЕРАБОТВА В ПОЛЕЗНИ ВЕЩЕСТВА, А В МАЗНИНИ. Досега се смяташе, че не е добре да се пие следобед, но вече е напълно отречен, колкото и да го обичаме. С още по-голяма сила това важи и за т.нар. натурални сокове.
80% от имунните клетки са в храносмилателната система. Т.е., като вредим на стомаха, вредим на целия организъм и се разболяваме по-често и все по-тежко.
ДАЖЕ И ЗАКУСКАТА ТРЯБВА ДА ЗАПОЧВА СЪС САЛАТА, КАКТО И ВСЯКО ЯДЕНЕ! ВАРИАНТ 2 Е ЧАША ЧАЙ. ТРИ ХРАНЕНИЯ ДЕЙСТВАТ НАЙ-ДОБРЕ. И 12 -14 ЧАСА ФАСТИНГ, т.е. гладуване между вечерята и закуската, 16 ЧАСА Е МНОГО. Т.Е., АКО ВЕЧЕРЯМЕ В 8 ВЕЧЕРТА, НЕ ЯДЕМ ПРЕДИ 9-10 СУТРИНТА. ДЕСЕРТЪТ МОЖЕ ДА СЕ ПРИЕМА, ЗАЕДНО С ДРУГОТО ХРАНЕНЕ, НЕ ОТДЕЛНО. АКО ГО ПРАВИМ, НЯМА ДА ИМА ТАКЪВ ПИК НА ИНСУЛИНА и вследствие - резистентност. Получаването на допамин от сладките храни като възнаграждение е полезен в малки количества. Най-добър десерт обаче е кисело мляко с горски плодове.СУПЕР ВАЖНО ПРАВИЛО, ОСОБЕНО ЗА ЛЯТОТО, КОГАТО И ВЪВ ВАКАНЦИЯТА, И ОКОЛО НЕЯ СМЕ ПО-СКЛОННИ ДА СЕ ОТПУСНЕЧ: НЯМА БЕЗОПАСНА ДОЗА АЛКОХОЛ – ТОЧКАТА БЕШЕ ПОСТАВЕНА ОТ МЕЖДУНАРОДНО КЛИНИЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ ПРЕЗ 2025 Г.
Веднъж на 3 месеца може да има форма на гладуване – примерно изключване на животински белтъчини, съкращаване до 1700, ако можем и до 1000 калории, който може 650, за 5 дни.
Третият лек е Социализация: когато общуваме и стимулираме комуникацията невроните работят, образуват нови мозъчни връзки, това е пазител номер 1 на менталното здраве.
Четвъртият лек е Физическо натоварване. Чрез него работим за т.нар. клетка в клетката – митохондриите. Те правят енергията за клетките, като горят глюкозата и ни осигуряват възможността за живот. Отглеждаме ги като спортуваме, особено на високо, където се развиват по-бързо и по-добре. Има и хипокситерапия. Основната мисия е, ако можем да задържим мускулната маса и след 50 г., за да можем да не пълнеем, да не товарим организма, така да си гарантираме здраво дълголетие.
Утре очаквайте сензационни открития за витамините!
Борис Ангелов